Sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük ve gönüllü profilleri: Bingöl MÜSİAD örneği
Volunteering and volunteer profiles in non-governmental organizations: The case of Bingöl MUSIAD
  1. Tez No: 802286
  2. Yazar: İZZET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının siyasi, ekonomik, eğitim, kültürel, vb. alanlarda örgütlenmesi ve aktif rol alması özellikle 1980'li yıllardan sonra gerçekleşmiştir. Bu bağlamda başta ekonomik alanda olmak üzere siyasi ve kültürel alanlarda faaliyetlerini sürdüren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), 5 Mayıs 1990 yılında kurulmuş ve dünyanın farklı ülkelerinde örgütlenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; Bingöl MÜSİAD üyelerinin bu kuruluşa üye olma sebeplerini, bu kuruluş ve diğer STK'lar hakkındaki görüşlerini, MÜSİAD'ın üyelerine sunduğu imkânları, topluma sağladıkları katkıları, devlet ve iktidar ile olan ilişkilerini tebarüz ettirmektir. Nitel araştırma prosedürlerinin tatbik edildiği bu çalışmanın örneklem grubunu Bingöl MÜSİAD Şubesi'ne üye olan 10 katılımcı oluşturmaktadır. Bu çalışmanın veri toplama yöntemi, derinlemesine mülakattır. Çalışmada elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; katılımcıların MÜSİAD'ı, yurt içi ve yurt dışı ticarî faaliyetlerdeki katkısı, kâr amacı gütmeyen toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya yönelik faaliyetleri, toplumsal meselelerde çözüm üretici yaklaşımı, inanç, ideoloji, kültür ve ailesel değerler bakımından kendileri ile uyumlu olması ve mevcut dönem iktidarı ile olan ilişkileri sebebiyle tercih ettikleri, MÜSİAD üyesi olarak yapılan faaliyetlerden tatmin oldukları, ailelerinin MÜSİAD üyeliğine müsbet yaklaştıkları, üyeliği demokratik bir davranış olarak gördükleri, MÜSİAD'ın topluma rehber olabilecek bir yetkinliğe sahip olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir. Çalışmada, sivil toplum kavramı, sivil toplumun tarihsel süreci, Türkiye'deki sivil toplum anlayışı ve sivil toplum kuruluşlarının genel özellikleri üzerinde bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political, economic, educational, cultural, etc. of non-governmental organizations in Turkey. organization and taking an active role in the fields took place especially after the 1980s. In this context, the Independent Industrialists' and Businessmen's Association (MUSIAD), which continues its activities in the political and cultural fields, especially in the economic field, was established on May 5, 1990 and organized in different countries of the world. In this context, the aim of the study is; Bingöl MUSIAD members' reasons for being a member of this organization, their views on this organization and other NGOs, the opportunities MUSIAD offers to its members, the contributions they provide to society, and their relations with the state and power. The sample group of this study, in which qualitative research procedures are applied, consists of 10 participants who are members of Bingöl MUSIAD Branch. The data collection method of this study is in-depth interview. The findings obtained in the study were analyzed with the descriptive analysis method. As a result of this study; MUSIAD of the participants, their contribution in domestic and international commercial activities, non-profit social assistance and solidarity activities, They preferred because of their solution- generating approach in social issues, their compatibility with themselves in terms of belief, ideology, culture and familial values, and their relationship with the current period power, and they were satisfied with the activities carried out as a member of MUSIAD, It has been determined that their families approach MUSIAD membership positively, they see membership as a democratic behavior, and they think that MUSIAD has the competence to guide the society. In the study, an evaluation is made on the concept of civil society, the historical process of civil society, the understanding of civil society in Turkey and the general characteristics of non-governmental organizations.