İnmeli hastalarda Bobath eğitimine ek olarak uygulanan gövde propriosepsiyon eğitiminin denge, yürüyüş ve gövde pozisyon hissi üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of trunk proprioception training application in addition to Bobath training on patients with stroke on balance, walking and trunk position sensation
  1. Tez No: 802285
  2. Yazar: OSMAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Karaca O. İnmeli hastalarda Bobath eğitimine ek olarak uygulanan gövde propriosepsiyon eğitiminin denge, yürüyüş ve gövde pozisyon hissi üzerine olan etkilerinin araştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Nöroloji Fizyoterapistliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışmanın amacı inmeli hastalarda gövde odaklı Bobath egzersizlerine ek olarak uygulanan propriosepsiyon eğitiminin, gövde fonksiyonları, gövde pozisyon hissi, denge, yürüme fonksiyonu, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 27 inmeli birey dâhil edildi. Bireyler randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki bireylere rutin fizyoterapiye ek olarak gövde odaklı Bobath egzersizleri ile birlikte propriosepsiyon eğitimi uygulandı (Grup 1), ikinci gruptaki bireylere ise rutin fizyoterapiye ek olarak gövde odaklı Bobath egzersizleri uygulandı (Grup 2). Propsioseptif eğitim olarak gövdenin posterio-lateral bölgesine TENS ve foam stick uygulamaları yapıldı ve gövde repozisyon egzersizleri kullanıldı. Rutin tedaviye ek olarak uygulanan egzersizler her iki grupta da 8 hafta, haftada 3 gün ve günde 40 dakika süre ile uygulandı. Bireyler tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki defa değerlendirildi. Gövde fonksiyonları, Gövde Bozukluk Ölçeği; gövde pozisyon hissi, gövde repozisyon hatası (GRH); denge ve yürüme performansı, Berg Denge Ölçeği, Fonksiyonel Uzanma Testi ve 2 dakika yürüme testi; motor fonksiyonlar ve mobilite, İnme Rehabilitasyonu Hareket Değerlendirme Ölçeği ve Fugl Meyer Değerlendirme Ölçeği; günlük yaşam aktiviteleri, Barthel İndeksi ve yaşam kalitesi İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastalardan 1. Grupta yer alan 11 hastanın yaş ortalaması 63.1±13.6 iken 2. Gruptaki 12 hastanın yaş ortalaması 62.3±10.2 yıl idi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapılan grup içi analizler sonucunda gövde fonksiyonları, gövde pozisyon hissi, denge ve yürüme performansı, motor fonksiyonlar ve mobilite, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesinde her iki grupta da istatiksel olarak anlamlı gelişmeler olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karaca O. Investigation of the effects of trunk proprioception training applied in addition to Bobath training on balance, gait and trunk position sense in stroke patients. Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Neurology Physiotherapy Programme Philosophy of Doctorate Thesis, Ankara, 2023. The aim of this study is to investigate the effects of proprioception training applied in addition to trunk-centered Bobath exercises on trunk functions, trunk position sense, balance, walking function, activities of daily living, and quality of life in stroke patients. 27 stroke individuals were included in the study. Individuals were randomly divided into two groups. In addition to routine physiotherapy, the individuals in the first group received proprioception training with trunk-centered Bobath exercises (Group 1), and the individuals in the second group received trunk-centered Bobath exercises in addition to routine physiotherapy (Group 2). As proprioceptive training, TENS and foam stick applications were applied to the posterior-lateral region of the trunk and trunk reposition exercises were used. In addition to routine treatment, exercises were applied for 8 weeks, 3 days a week and 40 minutes a day. Individuals were evaluated twice, before and after treatment. Trunk functions and trunk position sense were assessed using the Trunk Impairment Scale and trunk reposition error (TRE). Balance and walking performance were assessed using the Berg Balance Scale, Functional Reach Test, and 2-minute walking test. Motor functions and mobility were assessed using the Stroke Rehabilitation Assessment of Movement and Fugl Meyer Assessment. Activities of daily living and quality of life were assessed using the Barthel Index and Stroke-Specific Quality of Life Scale respectively. The mean age of 11 patients in Group 1 was 63.1±13.6 years, while the mean age of 12 patients in Group 2 was 62.3±10.2 years. As a result of intra-group analyses performed before and after treatment, trunk functions, trunk position sense, balance and walking performance, motor functions and mobility, activities of daily living and quality of life were found to be statistically significant improvements in both groups (p0.05).