ABC VE VED yöntemleri ile ilaç stoklarının analizi: Özel hastane örneği
Analysis of drug stocks with ABC and VED methods: Private hospital example
  1. Tez No: 802307
  2. Yazar: ÖMER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURUKAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlık kurumlarında sunulan hizmetlerin aksamaya uğramadan sağlanabilmesi, kaynakların verimli kullanılabilmesi için stokların analiz edilmesi ve analiz sonuçlarına göre sağlık kurumları içerisinde gerekli düzenlemelerin yapılması önem arz etmektedir. Bu bağlamda özel bir hastanede 01/09/2021 ile 30/09/2022 tarihleri arasında kullanılan ilaç stoklarının değerlendirilmesi ABC, VED ve ABC-VED stok kontrol yöntemleri kullanılarak ilaçların mali yönden, hayati yönden ve hem mali hem hayati yönleri matrislenerek analiz edilmiştir. Analiz hastanedeki toplam maliyeti 3.140.841,49 TL olan 528 kalem ilacı, hiçbir ilaç araştırma dışında bırakılmadan yapılmıştır. Bu üç analizin sonucunda: ABC analizi ile incelendiğinde sırası ile A, B, C gruplarında 53, 85, 390 adet ilaç olduğu saptanmıştır. A grubu ilaçların toplam maliyeti 2.210.365,95 TL, B grubu ilaçların toplam maliyeti 635.746,26 TL, C grubu ilaçların toplam maliyeti 294.729,28 TL olduğu tespit edilmiştir. Tüm ilaç stokları içerisinde A grubu toplam maliyetin %70.37'sini, B grubu toplam maliyetin %20.24'ünü, C grubu maliyetin %9.38'ünü kapsadığı görülmüştür. VED analizi ile incelendiğinde sırası ile V, E, D gruplarında 192, 135, 201 adet ilaç olduğu tespit edilmiştir. V grubundaki ilaçların toplam maliyeti 1.159.565,61 TL, E grubundaki ilaçların maliyeti 1.033.497,98 TL, D grubundaki ilaçların toplam maliyeti ise 947.777,9 TL olarak tespit edilmiştir. Tüm ilaç stokları içerisinde V grubu toplam maliyetin %36.92'sini, E grubu maliyetin %32.91'ini, D grubu toplam maliyetin %30.18'ini kapsadığı görülmüştür. Son olarak iki çalışmanın matrisi alındığında hem hayati açıdan hem de mali açıdan incelenmiştir. Hem hayatilik hem de mali açıdan en önemli grup olan A-V grubunda 20 adet ilaç içerdiği görülmüştür. Bu 20 adet ilaç 809.085,44 TL ile toplam maliyetin %25.76'sını oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To ensure that services provided in healthcare facilities are not disrupted and resources are used efficiently, it is important to analyze stocks and take actions based on analysis results. In this context, the stock analysis of drugs used in a private hospital between 01/09/2021 and 30/09/2022 was conducted using the ABC, VED, and ABC- VED inventory methods, and drugs were analyzed by matrixing them in terms of financial, vital, and both financial and vital aspects. The analysis was carried out on 528 items of drugs, which have a total cost of 3,140,841.49 TL in the hospital, without excluding any drug from the investigation. As a result of these three analyses, it was determined that there were 53, 85, and 390 drugs in the A, B, and C groups, respectively, when analyzed using the ABC method. The total cost of the A, B, and C groups of drugs was found to be 2,210,365.95 TL, 635,746.26 TL, and 294,729.28 TL, respectively. It was observed that A group drugs accounted for 70.37% of the total cost, B group drugs accounted for 20.24% of the total cost, and C group drugs accounted for 9.38% of the total cost among all drug stocks. When analyzed using the VED method, it was found that there were 192, 135, and 201 drugs in the V, E, and D groups, respectively. The total cost of the drugs in the V, E, and D groups was determined to be 1,159,565.61 TL, 1,033,497.98 TL, and 947,777.9 TL, respectively. It was observed that the V, E, and D groups of drugs accounted for 36.92%, 32.91%, and 30.18% of the total cost, respectively, among all drug stocks. Finally, when the matrices of both studies were taken, they were examined both in terms of vital and financial aspects. It was found that the A-V group, which is the most important group in terms of both vitality and finance, contained 20 drugs. These 20 drugs accounted for 25.76% of the total cost, with a cost of 809,085.44 TL.