Sınıf öğretmenlerinin dört işlemi öğretme bilgisi ve öğretimsel açıklamalarının incelenmesi
Classroom teachers' teaching knowledge of arithmetical operations and examination of instructional explanations
  1. Tez No: 802320
  2. Yazar: FIRAT KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sürekli gelişim gösteren bilim ve teknoloji, bireylerin ve toplumun artan ihtiyaçları, öğrenme, öğretme yaklaşımlarındaki yenilik ve gelişmeler bu değişimlerin öncüleri olan öğretmenlere düşen sorumluluğu daha da artırmıştır. Böylece öğretmenlerin sahip oldukları yeterlilikler, geleceğin bireyleri olan öğrencilerin eğitim süreçlerinden donanımlı bir şekilde ayrılmalarını sağlamada büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple öğretmenlerin alan bilgileriyle birlikte alanı öğretme bilgilerinin de incelenmesi verimli ve etkili bir eğitim açısından gerekli ve önemli bir göstergedir. Bu çalışmada da görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin doğal sayılarla dört işleme yönelik öğretme bilgilerinin düzeylerini belirlemek ve buna yönelik yaptıkları öğretimsel açıklamaları incelemek amaçlanmıştır. Görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin matematiği öğretme bilgileri; konu alan bilgisi, öğretim ve içerik bilgisi, öğrenci ve içerik bilgisi ve müfredat bilgisi bileşenleri bağlamında incelenmiştir. Karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desene göre tasarlanan bu araştırmanın nicel boyutunda sınıf öğretmenlerine dört işlem alan bilgisi testi uygulanmış, nitel boyutunda ise seçilen öğretmenlerle klinik mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma meslek tecrübeleri 1 ila 30 yıl arasında değişen 70 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan doğal sayılarla dört işlem öğretimine ilişkin alan bilgisi testi geliştirilmiştir. Ayrıca veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerinin yer aldığı bilgi formu ve klinik mülakatlar kullanılmıştır. Alan bilgisi testinden elde edilen veriler araştırmacı tarafından geliştirilen rubrik ile analiz edilmiştir. Klinik mülakat verilerinin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda sınıf öğretmenlerinin, konu alan bilgisi ile öğrenci ve içerik bilgisinin istenilen düzeyde ancak yine de bazı eksikliklerinin olduğu görülmüştür. Öğretim bilgisi dâhilinde belirlenen bileşenler arasında sınıf öğretmenleri en başarılı performansı müfredat bilgisi bileşeninde, en başarısız performansı ise öğretim ve içerik bilgisi bileşeninde göstermişlerdir. Belirlenen sonuçlar doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin konu alan ve pedagojik alan bilgilerine ilişkin eksiklikleri tespit edilmiş, bu eksikliklerin giderilmesi için, üniversitelerin matematik öğretimi derslerinde uygulama ağırlıklı derslere daha çok ağırlık verilmesi ve öğretmenlerin hizmet içi eğitimlere katılarak alanı öğretme bilgilerinde kendilerini geliştirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in science and technology have increased the responsibility of teachers as well. The competencies of teachers are of great importance with regard to an efficient education. As a result of this, it is necessary and important to examine the knowledge of teachers to teach the field as well as their field knowledge. In this study, it is aimed to determine the level of teaching knowledge of the classroom teachers on duty with regard to the arithmetical operations with natural numbers and to examine the instructional explanations they make for this. The mathematics teaching competency of the classroom teachers has been examined in the context of subject area knowledge, teaching and content knowledge, student and content knowledge and curriculum knowledge components. In the quantitative dimension of this research, which was designed in accordance with the sequential explanatory pattern from mixed research methods, four process field knowledge tests were applied to classroom teachers, and in the qualitative dimension, clinical interviews were conducted with the selected teachers. The study was conducted with 70 classroom teachers whose professional experience ranged from 1 to 30 years. As a data collection tool, a field knowledge test for teaching arithmetical operations with natural numbers ,for which validity and reliability studies were conducted, was developed. In addition, an information form with demographic information of the participants and clinical interviews were used as data collection tool. The data obtained from the field knowledge test were analyzed with rubric developed by the researcher. In the analysis of clinical interview data, content analysis method was used. As a result of the study, it was seen that classroom teachers, subject area knowledge and student and content knowledge were at the desired level, but there are still some deficiencies. Classroom teachers showed the most successful performance in the curriculum knowledge component and the most unsuccessful performance in the teaching and content knowledge component. In line with the determined results, the deficiencies of the classroom teachers regarding the subject area and pedagogical field knowledge were identified, and in order to eliminate such deficiencies, it was recommended that the universities give more weight to the application-oriented courses in mathematics teaching courses and that the teachers should improve themselves in their knowledge of teaching the field by participating in in-service trainings.