Biz Nege Uruşamız, Muhammed Halim Yarkın (Metin, aktarma, dil incelenmesi)
Why Do We Fight Muhammad Halim Yarkin (Text, transcription, language review)
- Tez No: 802319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÖLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tezin amacı, Afganistan Özbek edebiyatının en önemli yazarlarından olan Muhammed Halim Yarkın'ın“Biz Négә Uruşәmiz”“Biz Neye Savaşıyoruz”adlı mensur kitabı üzerine dil incelemesi yaparak, Özbek Türkçesinin isim ve fiil çekimi özelliklerini tespit etmek, Türkiye Türkçesi ile bu lehçe arasındaki benzer ve farklı dil unsurlarını ortaya koymaktır. Bu çalışma“Giriş”,“Metin”,“Aktarma”ve“Dil İncelemesi”bölümlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın“Giriş”kısmında Afganistan tarihi, Afganistan Türkleri, Afganistan Özbek Türkçesi, Muhammed Halim Yarkın'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi verilmiştir.“Dil İncelemesi”bölümünde elde edilen önemli gramer özellikleri işlevsel olarak örneklerle ele alınmış, Özbek Türkçesinin Türkiye Türkçesi ile benzer ve farklı yönleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Metin kısmında, Muhammed Halim Yarkın'ın Arap harfleriyle yazılmış“Biz Négә Uruşәmiz”adlı mensur kitabının Latin harfleriyle transkripsiyonu verilmiş ve Türkiye Türkçesine aktarılarak dikkatlere sunulmuştur. Çalışmanın sonunda, yararlanılan eserlerin kaynakçası ve kitabın Arap alfabesiyle yazılan orijinaline yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to conduct a linguistic analysis on the prose book titled“Biz Négә Uruşәmiz”(What Are We Fighting For) by Muhammed Halim Yarkın, one of the most important writers of Afghan Uzbek literature. The aim is to identify the features of noun and verb inflection in Uzbek Turkish, and to reveal the similarities and differences in language elements between Uzbek Turkish and Turkish spoken in Turkey. The thesis consists of four sections:“Introduction,”“Text,”“Translation,”and“Linguistic Analysis.”The“Introduction”section provides general information about Afghan history, Afghan Turks, Uzbek Turkish in Afghanistan, as well as an overview of Muhammed Halim Yarkın's life, literary personality, and works. In the“Linguistic Analysis”section, significant grammatical features obtained are discussed functionally with examples, aiming to highlight the similarities and differences between Uzbek Turkish and Turkish spoken in Turkey. In the“Text”section, the transcription of Muhammed Halim Yarkın's prose book“Biz Négә Uruşәmiz”in Latin script is provided, along with its translation into Turkish spoken in Turkey, for further examination. At the end of the study, a bibliography containing the referenced works and the original version of the book written in Arabic script are included.