İlköğretim matematik öğretmenlerinin pandemi döneminde yaşadıkları öğretimsel sorunlar ve öğretim uygulamalarına yönelik tercihleri
Pedagogical problems faced by primary mathematics teachers during the pandemic and their preferences regarding teaching application
  1. Tez No: 802332
  2. Yazar: İREM GÖKÇE KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Covid-19 salgını nedeniyle pandeminin matematik öğretimine olan etkileri ortaokul matematik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda ortaokul matematik öğretmenlerinin yaşadıkları öğretimsel sorunlar, tercih ettikleri uygulamalar ve uzaktan eğitim çalışmalarının durumunu ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmanın katılımcıları Edirne ilinde devlet okullarında görev yapmakta olan 25 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma türünün durum çalışması modeli ile desenlenmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla ortaokul matematik öğretmenleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, analiz edilirken içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma verilerine göre, ortaokul matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitimde gerçekleştirilen matematik öğretiminde, geleneksel eğitim uygulamalarına yer verdikleri, kendi hazırladıkları materyalleri kullandıkları, derste farklı sitelerin içeriklerinden yararlandıkları, EBA TV ders içeriklerini beğenerek kullandıkları, öğrencilerin üst kademede hazırbulunuşluk bakımından sorun yaşayacaklarını düşündükleri, öğrencilerin matematik dersine karşı ilgisiz oldukları, uzaktan eğitimin matematik öğretimine olumsuz bir etkisi olduğunu düşündükleri ve anlatımın soyut kaldığını belirttikleri, ders sürelerini yeterli buldukları, yıllık planlarında yer alan kazanımları tamamladıkları ve uzaktan eğitimin bundan sonraki sürecin bir parçası olması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has endeavored to identify the effects of the Covid-19 pandemic on teaching mathematics as per the views of middle school mathematics teachers. Within this framework, its aim is to illustrate the state of pedagogical difficulties experienced by middle school mathematics teachers, their preferred applications, and distance learning efforts. Participants of this research comprised 25 middle school mathematics teachers assigned to state schools in the province of Edirne. It was designed with the case study pattern of qualitative research method. Research data was acquired through semi-structured interviews. Face-to-face interviews were conducted with middle school mathematics teachers through semi-structured interview forms developed, in accordance with expert opinion. The content analysis method was used for the collected data. According to the research data, in regard to teaching by middle school mathematics teachers through distance learning, it was concluded that they: included traditional teaching methods, used materials they prepared themselves, utilized content from various websites during lessons, enjoyed using EBA TV course content, assumed that students would experience problems with upper-level readiness, that students were uninterested in mathematics lessons, thought distance learning had a negative effect on teaching mathematics and that it was too abstract, found lesson duration sufficient, completed objectives in their yearly plans and, that distance learning should be a part of the process from this point onwards.