Yerli turistlerin sağlık ve güvenlik algılarının satın alma davranışlarına etkileri
The effects of health and security perceptions of domestic tourists on their purchasing behavior
  1. Tez No: 802364
  2. Yazar: SELİN YILMAZ BALKANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYMANKUY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Turistler, tatil ve seyahat satın alma kararlarını verirken öncelikle kendilerini güvende hissedecekleri, sağlıklı durumlarını devam ettirebilecekleri, fiziksel ve psikolojik zarar görme ihtimallerinin en düşük olduğu seçenekleri tercih edeceklerdir. Dolayısıyla turistlerin satın alma karar sürecinde etkili olan faktörler arasında sağlık ve güvenliğinin olduğunu söylemek mümkündür. Araştırmanın temel amacı; sağlık ve güvenlik algılarının yerli turistlerin satın alma davranışlarına olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda yapılan literatür taramasından sonra hazırlanan bir anket yardımı ile Muğla ve Antalya il sınırları içerisinde yer alan konaklama işletmelerinde 2022 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında konaklayan yerli turistlerden online ortamda veri toplanmıştır. Araştırmaya katılan yerli turistlerin vermiş oldukları yanıtlar doğrultusunda 832 anket analize uygun bulunmuş ve elde edilen veriler, sosyal bilimlerde analiz için geliştirilmiş olan SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, farklı demografik özelliklere sahip katılımcıların sağlıklarına, hijyen ve temizliğe verdikleri önem ve yaptıkları seyahatlere yönelik algıladıkları risk düzeylerinin değiştiği görülmüştür. Hane içi gelir düzeyine göre sağlık algılarında herhangi bir farklılık görülmemiştir. Kronik rahatsızlığı olan katılımcıların sağlıklarına diğerlerine göre daha fazla önem verdikleri ve daha önce bir salgın hastalık geçirmiş olanların ise daha az önem verdikleri de elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır. Güvenlik algılarının da demografik özelliklerine göre değişiklik gösterdiği; kronik rahatsızlığın varlığının güvenlik algısını etkilemediği ancak daha önce geçirilmiş olan salgın hastalığın genel güvenlik algısında etkili olduğu görülmüştür. Sağlık ve güvenlik algılarının yerli turistlerin satın alma karar süreçlerinin her aşamasında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık algısı boyutlarından seyahat risk algısının tatil kararı ile satın alma sonrası davranışlarda etkili olmadığı, güvenlik algısı boyutlarından ise genel güvenlik ile terör eylemleri algılarının bilgi arama aşamasında etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourists primarily prefer safe options that maintain their health and minimise the risk of physical and psychological harm, when making holiday and travel purchase decisions. Thus, it can be argued that the well-being and safety of tourists are among the determinants that influence their purchasing decision-making. This research aims to examine the impact of health and security perceptions on the purchasing behaviour of domestic tourists. To this end, using a questionnaire developed after pursuing a literature research was used to gather data online from domestic tourists accommodating Muğla and Antalya destinations during July and August 2022. 832 questionnaires were considered appropriate for analysis based on the responses provided by the domestic tourists who took part in the research. Data obtained was analysed using the social science analysis program, SPSS 22. The results of the research revealed that participants' significance of their health, hygiene, cleanliness, and risk perception levels for their travels varied based on their demographic characteristics. Regarding health perception, there was no alteration according to household income. It is also among the results obtained that participants with chronic illnesses prioritize their health more than those without such conditions and individuals who have experienced an epidemic in the past attach less importance to their health. The security perception has been found to vary according to demographic characteristic as well. The presence of chronic illness has little effect on this perception, while a past epidemic disease has a significant impact on it. It has been determined that domestic tourists' health and security perception are influential at every stage of the decision-making process. Travel risk perception, one of the health perception dimensions, has been found to be ineffective in holiday decision-making and post- purchase behaviours, and general security and terrorist act components from the security perception dimensions have been determined to be inefficient in the information-seeking phase.