Türkiye'deki üniversitelerde eğitim alan Suriyeli öğrencilerin Covid-19 pandemisi sürecinde eğitim ve yaşam deneyimleri
Educational and life experiences of Syrian students studying at universities in Turkey during the Covid 19 pandemic
- Tez No: 802363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de üniversite eğitimi alan ve geçici koruma statüsünde olan Suriyeli üniversite öğrencilerinin Covid-19 pandemi sürecinde değişen eğitim ve yaşam deneyimlerinin araştırıldığı bu tezde, toplamda 20 gönüllü üniversite öğrencisiyle internet üzerinden görüşülmüştür. Kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılan katılımcıların gönüllü katılım onayları alındıktan sonra yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular sorulmuştur. 2021 Mart ve Temmuz aylarında gerçekleşen görüşmeler transkript edilmiştir. Araştırma kapsamında sağlık, eğitim, ekonomik, sosyo-kültürel ve psikolojik olarak beş alanda yapılan görüşmeler içerik analizi yapılarak temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Kısa sürede tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemi sürecinde belirlenen alanlarda katılımcılar üzerindeki etkileri gruplandırılarak tablolar ile sunulmuştur. Yapılan araştırmada katılımcıların Covid-19 salgını hakkındaki bilgileri, salgın sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve beklentileri açıklanmaya ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Belirlenmiş alanlarda genel olarak olumsuz etkilendikleri, bu süreçte göçün ardından ikinci büyük bir zorlukla mücadele etmek zorunda kaldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the changing education and life experiences of Syrian university students under temporary protection status in Turkey during the Covid-19 pandemic. For this purpose, 20 volunteer university students were interviewed online. The questions in the semi-structured interview were asked after the participants' voluntary participation consent, which was obtained through snowball sampling. The interviews were held in March-July 2021. Within the scope of the research, the themes and sub-themes were determined by conducting a content analysis of the interviews in five areas: health, education, economics, socio-culture, and psychology. The research tried to explain and interpret the information of the participants about the Covid-19 pandemic and the problems and expectations they encountered during the pandemic. It was determined that they were negatively affected in certain areas and had to struggle with a second big challenge after migration.