Ekonomik büyüme ile gelir dağılımı ilişkisi: Azerbaycan örneği
Relationship between economic growth and income distribution: Azerbaijan case
- Tez No: 802369
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan ekonomisinde ekonomik büyüme ile gelir dağılımı arasındaki ilişki incelenmiştir. Azerbaycan ekonomisi için 1995-2021 dönem verileri kullanılarak zaman serisi analizi yapılmıştır. Çalışmada yapılan Johansen eşbütünleşme analiz sonucuna göre, değişkenler arasında uzun dönemli anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini incelemek için Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Azerbaycan ekonomisinde söz konusu dönemde gelir dağılımını ölçmek için kullanılan Gini katsayısından ekonomik büyümeye doğru ve işsizlikten Gini katsayısına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ekonomik büyüme ve gelir dağılımı arasındaki karşılıklı ilişkileri incelemek için etki-tepki fonksiyonları incelenmiş ve son olarak varyans ayrıştırma analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Azerbaycan ekonomisinde ekonomik büyüme istikrarlı bir şekilde arttığında gelir dağılımı belirli ölçüde etkilenmektedir. Bu sebeple ekonomik büyüme sağlanırken adaletli bir gelir dağılımının oluşması için uygun ekonomik politikaların düzenlenmesi ve bu politikaların etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between economic growth and income distribution in the Azerbaijan economy was examined. For the Azerbaijan economy, time series analysis was used by using the data for the period 1995-2021. According to the results of the Johansen cointegration analysis conducted in the study, a long-term significant relationship was found between the variables. Granger causality test was used to examine the causal relationship between the variables. According to the results obtained, a one-way causality relationship was determined from the Gini coefficient, which was used to measure the income distribution in the Azerbaijan economy, to economic growth and from unemployment to the Gini coefficient. In order to examine the interrelationships between economic growth and income distribution, impulse-response functions were examined and finally variance decomposition analysis was performed. According to the results obtained, income distribution is affected to a certain extent when the economic growth in the Azerbaijani economy increases steadily. For this reason, it is necessary to organize appropriate economic policies and implement these policies effectively in order to ensure a fair income distribution while achieving economic growth.