Yerli ve ithal kuduz aşıları ile aşılanan köpeklerde bağışıklığın invivo ve invitro yöntemlerle saptanması
  1. Tez No: 80238
  2. Yazar: TÜLİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
57 6. ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de tavuk yumurtası embriyosunda üretilen kelev kuduz aşısı ile doku kültüründe üretilen bir ithal aşının sahada 180 gün içerisindeki bağışıklık kontrolları yapıldı. Çalışma iki bölgede yürütüldü. Birinci grubu oluşturan 13 köpeğe kelev kuduz aşısı, ikinci grubu oluşturan 10 köpeğe doku kültüründe üretilen ithal kuduz aşısı uygulandı. Tüm köpeklerden 0, 15, 30, 90 ve 180. günlerde kan alındı. Bu kanlar MNT ve RFFIT'a göre incelendi. MNT Sonuçları: Kelev kuduz aşısı uygulanan 13 köpekten 11 'inde 15. gün kan alındı. Bunların tamamında koruma eşiği üzerinde, 30. gün 12 köpekten kan alındı; biri hariç 11 köpekte bağışıklık koruma eşiği üzerinde bulundu. 90. gün 12 köpekten kan alındı; bağışıklık sekiz köpekte koruma eşiği ve üzerinde, dört köpekte de bağışıklık koruma eşiğinin altında saptandı. 180. günde ise 12 köpekten kan alındı; yedi köpekte bağışıklık koruma eşiği ve üzerinde, beş köpekte bağışıklık koruma eşiği altında bulundu. İthal doku kültürü aşısı uygulanan 10 köpekten 15. gün alınan kanların biri hariç dokuzunda koruma eşiğinin üzerinde, 30. gün 9 köpeğin yedisinde, 90. ve 180. günlerde 10 köpeğin yedisinde koruma eşiği üzerinde antikor saptandı. RFFIT Sonuçları: Kelev kuduz aşısı uygulanan köpeklerden 15. gün alınan 11 kan örneğinin altısında koruma eşiği ve üzerinde, 30. gün alınan 9 kan serumunun tamamında, 90.58 gün alınan 12 kan serumunun 11 'inde, 180. gün 11 köpekten alınan kan serumlarının beşinde koruma eşiği ve üzerinde antikor saptandı. İthal doku kültürü kuduz aşısı uygulanan köpeklerde ise RFFIT souçları aşağıdaki gibi oldu. 15.gün 10 köpeğin beşinde, 30. gün dokuz köpeğin yedisinde, 90. gün 10 köpekten dördünde, 1 80. günde de dokuz köpekten beşinde koruma eşiği ve üzerinde antikor tesbit edildi. Anahtar kelimeler : kuduz, mikronötralizasyon, aşı, bağışıklık, RFFIT.
Özet (Çeviri)
59 7.SUMMARY In this study, the immunity tests of Kelev Rabies vaccine produced in chicken egg embryo and an import vaccine produced in tissue culture were made in field during 180 days. The study was administratedin two groups of dogs. 13 dogs forming the first group were vaccinated with Kelev Rabies vaccine while 10 dogs forming the second group were vaccinated with the import vaccine produced in tissue culture Blood samples were taken from each dog at 0, 15, 30, 90, 180 days. These samples were treated according to M NT and RFFIT. MNT results Blood samples were taken at the 15th day from 1 1 of the 13 dogs which were vaccinated with Kelev Rabies Vaccine and it was found out that all of the dogs were above the immunity thresold. At the 30th day, blood samples were taken from 12 dogs and except one, 11 of them had immunity values above the thresold. At the 90th day, blood samples were taken from 12 dogs with 8 of them above the immunity thresold and 4 below the thresold. At the 180th day, blood samples were taken from 11 dogs with 7 of them above the immunity tresold and 5 beiow the thresold. In the blood samples of the 10 dogs taken at the 15th day vaccinated with import tissue culture vaccine, except one 8 of them at immunity above the thresold. On the 30th day, 7 of the 9 dogs, on the 90th day 7 of the 1 0 dogs above the immunity thresold and at the 180th day, blood samples were taken from 6 of the 9 dogs had antibodies enough above the immunity thresold.60 RFFIT results In the blood samples taken of the dogs taken at the 15th day vaccinated with Kelev Rabies Vaccine. 6 of the 1 1 samples were above the immunity thresold. On the 30th day 9 of the 12 samples, on the 90th day 9 of the 12 samples, on the 180th day 5 of the 11 samples had antibodies enough above the immunity thresold. The RFFIT results were as follows for the dogs vaccinated with import rabies vaccine. On the 15th day 5 of the 9 dogs, on the 30th day 7 of the 9 dogs, on the 90th day 4 of the 1 0 dogs, on the 1 80th day 5 of the 9 dogs had immunity values above the thresold. Keywords : rabies, microneutralization, vaccine, immunity, RFFIT.