Yerli ve ithal çaylardaki bakır, nikel, kurşun ve kadmiyum metalleri ve nitrat ve fosfat iyonlarının indüktif eşleşmiş plazma atomik emisyon spektrometresi (ICP-AES) ve iyon kromatografisi (IC) ile tayini
Determination of copper, nickel, lead and cadmium metals by inductively coupled plasma atomic emission spectrometry (ICP-AES) and nitrate and phospate ions by ion chromatography (IC) in domestic and imported black tea samples
  1. Tez No: 252557
  2. Yazar: MELİKE HOPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN EZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çay dünyada ve Türkiye de sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden birisidir. Birçok mineral ve antioksidan içermesinden dolayı sağlıklı içecek olarak bilinmektedir. Ayrıca bilinmelidir ki çay zirai süreçler sırasında ve fabrikadaki değişik yöntemlerle işlenmeleri sırasında az miktarda ağır metallere maruz kalıyor. Çayda bulunan bu ağır metaller insan sağlığını etkileyebileceği için özel bir dikkat gerektirmektedir.Bu çalışmanın amacı ticari olan yerli , ithal ve işlenmiş çaylardaki bakır (Cu), nikel (Ni), kurşun (Pb) ve kadmiyum (Cd) metalleri ile fosfat (PO ), nitrat (NO ) gibi iyonların İndüktif Eşleşmiş Plazma Atomik Emisyon Spektroskopisi (ICP-AES) ve İyon Kromatografisi (IC) ile tayinini gerçekleştirilmiştir.ICP-AES ile analiz yapmak için 33 yerli çay, 30 ithal çay, 9 işlenmemiş çay olmak üzere toplam 72 numune hazırlanmıştır. IC ile analiz yapmak için 11 yerli çay, 10 ithal çay, 4 işlenmemiş çay olmak üzere toplam 25 numune hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tea is one of the most popular beverages after water, both in the world and as well as in Turkey. Its? goodness is well known for health with several minerals and the antioxidants that it contains. However, it should be known that during the farming and manufacturing processes, tea is diffused with heavy metals in some cases. An extra care should be paid as these heavy metals carry the risc for human health.The aim of this study is to indicate the relation and reaction between such metals like Copper(Cu), Nickel(Ni), Lead(Pb), Cadmium (Cd) and ions like phosphate (PO ) and nitrate (NO ) with Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometry (ICP-AES) and Ion Chromatography (IC), among domestic, imported and raw unprocessed commercial teas.The whole of 72 samples are prepared (33 domestic, 30 imported and 9 raw) in order to analyse the tea with ICP-AES. In terms of IC; 11 domestic, 10 imported and 4 raw tea samples the whole of 25 are prepared.