Securing critical information: An image cryptography digital based on multi level cryptographic
- Tez No: 802397
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Görüntü şifrelemenin önemi, özellikle nesnelerin internetinin (IoT) olağanüstü büyümesinin ardından ve dijital görüntüleri yakalama ve aktarmanın basitliği nedeniyle önemli ölçüde artmıştır. Birkaç şifreleme yaklaşımı olmasına rağmen, görüntü kriptografisi ile kaotik, başlangıç koşullarına ve kontrol parametre değerine duyarlılığı nedeniyle görüntü uygulamaları için en uygun yaklaşım olarak kabul edilir. Bu araştırma, kriptanalizi olanaksız kılmak için istatistiksel bilgilerden arındırılmış şifreli bir görüntü oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu tezde, karışıklık ve yayılmaya dayalı Çok Katmanlı Kaotik Haritalar (MLCM) adı verilen yeni bir yöntem tanıtılmıştır. Temel olarak, karıştırma yöntemi, piksel permütasyon yönteminde kullanılacak rasgele sayılar üretmek için Hassas Lojistik Harita (SLM), Hénon Haritası ve ek beyaz Gauss gürültüsünü kullanır. Bununla birlikte, difüzyon yöntemi, rastgele matris oluşturmak için Genişletilmiş Bernoulli Haritası (EBM), Tinkerbell, Burgers ve Ricker haritalarını kullanır. Bitişik pikseller arasındaki korelasyon, çok küçük bir değere (x10-3) sahip olacak şekilde en aza indirildi. Ayrıca, kaba kuvvet saldırısını engellemek için anahtar hassasiyet göz önünde bulundurularak anahtar alanı çok büyük (2^450) olacak şekilde genişletildi. Son olarak, bir histogram tüm oluşumlarda mükemmel bir şekilde eşit olacak şekilde idealleştirildi ve elde edilen bilgi entropisi ideal değere (8) eşitti; bu, elde edilen şifreli görüntünün histogramın değeri ve değeri açısından istatistiksel özelliklerden arınmış olduğu anlamına gelir. bilgi entropisinin değeri. Bulgulara dayalı olarak, önerilen karıştırma ve yayılma yöntemlerinin oluşturulan rastgele dizilerinin yüksek rastgeleliği, her tür kriptanaliz saldırısına karşı sağlam bir görüntü şifreleme çerçevesi üretme yeteneğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The importance of image encryption has considerably increased specially after the spectacular growth of internet of things (IoT) and due to the simplicity of capturing and transferring digital images. Although there are several encryption approaches, chaotic with image cryptography is considered the most appropriate approach for image applications due to its sensitivity to starting conditions and control parameter value. This research aims at generating an encrypted image free of statistical information to make cryptanalysis infeasible. Therefore, a new method was introduced in this thesis called Multi-layer Chaotic Maps (MLCM) based on confusion and diffusion. Basically, the confusion method uses the Sensitive Logistic Map (SLM), Hénon Map, and the additive white Gaussian noise to generate random numbers to be used in the pixel permutation method. However, the diffusion method uses Extended Bernoulli Map (EBM), Tinkerbell, Burgers, and Ricker maps to generate the random matrix. The correlation between adjacent pixels was minimized to have a very small value (x10-3). Besides, the keyspace was extended to be very large (2^450) considering the key sensitivity to hinder brute force attack. Finally, a histogram was idealized to be perfectly equal in all occurrences and the resulted information entropy was equal to the ideal value (8), which means that the resulted encrypted image is free of statistical properties in terms of the value of the histogram and the value of information entropy. Based on the findings, the high randomness of the generated random sequences of the proposed confusion and diffusion methods is capable of producing a robust image encryption framework against all types of cryptanalysis attacks.