Açıklanamayan infertilitede serviks hacminin ve sonoelastografi ile uterusun değerlendirilmesi
Evaluation of cervix volume and uterus by sonoelastography in unexplained infertility
  1. Tez No: 802405
  2. Yazar: EDA DAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN DEVRANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Çalışmamızda, açıklanamayan infertilite tanısı alan kadınlarda uterusun anatomik (servikal hacim, uterin arter, spiral arter doppleri ile ) ve morfolojik özelliklerinin (elastosonografi ile) infertilite etiyolojisindeki potansiyel rolünü araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: 23-40 yaş aralığındaki açıklanamayan infertilite, erkek faktör veya tubal faktör tanısı almış; toplam 73 G0 gönüllü kadın çalışmamıza dahil edildi. Çalışma grubuna açıklanamayan infertilite tanılı 40 kadın alındı, kontrol grubuna tubal/erkek faktör tanılı 33 kadın alındı. Bu kadınların uterusunun ultrasonografik ve elastrografik özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Servikal uzunluk açıklanamayan infertilite grubunda kontrol grubuna kıyasla daha kısaydı (26±4 mm vs 29±3 mm; p = 0.007). Açıklanamayan infertilite grubunda serviksin aksiyel kesit alanı daha küçüktü (3.51±1.11 vs 4.11±0.78 cm2; p =0.008) Benzer şekilde, serviks hacmi açıklanamayan infertilite grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha küçüktü (8,5 [6,9 - 10,6] mL vs 11,8 [9,8 - 14,1]; p < 0,001). Elastografik parametreler açısından, servikal strain açıklanamayan infertilite grubunda kontrol grubuna kıyasla daha düşüktü (0,144±0,078 vs 0,233±0,195; p = 0,011). Bununla birlikte, ortalama endometrial strain 0.290±.178 ve myometrial strain 0.239±0.162 idi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Tek değişkenli lojistik regresyon analizine göre servikal uzunluk, serviksin aksiyel kesit alanı, serviks uzunluğu/korpus uzunluğu, servikal hacim ve servikal strain açıklanamayan infertilite ile ilişkiliydi. İnfertilite için servikal strain, serviks uzunluğu/ korpus uzunluğu, servikal uzunluk, serviks aksiyel kesit alanı ve serviks hacminin“Receiver operating characteristic”(ROC) eğrisi analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we will investigate the potential role of uterine elastography and cervical volume in women diagnosed with unexplained infertility. Methods: A total of 73 G0 volunteer women between the ages of 23-40 years diagnosed with unexplained infertility, male factor or tubal factor were included in our study. The study group included 40 women with unexplained infertility and the control group included 33 women with tubal/male factor. Ultrasonographic and elastrographic characteristics of the uterus of these women were compared. Results: Cervical length was shorter in the unexplained infertility group compared to the control group (26±4 mm vs 29±3 mm; p = 0.007). Axial cross-sectional area of the cervix was smaller in the unexplained infertility group (3.51±1.11 vs 4.11±0.78 cm2; p = 0.008). Similarly, cervical volume was statistically significantly smaller in the unexplained infertility group (8.5 [6.9 - 10.6] mL vs 11.8 [9.8 - 14.1]; p < 0.001). In terms of elastographic parameters, cervical tension was lower in the unexplained infertility group compared to the control group (0.144±0.078 vs 0.233±0.195; p = 0.011). However, the mean endometrial strain and myometrial strain were similar in both groups. According to univariate logistic regression analysis, cervical length, axial cross-sectional area of the cervix, cervix length/corpus length, cervical volume and cervical strain were associated with unexplained infertility. Receiver operating characteristic (ROC) curve analyses of cervical strain, cervix length/corpus length, cervical length, axial cross-sectional area of the cervix and cervical volume were performed for infertility.