Süt molar dişlerin atravmatik restoratif tedavisinde enzim bazlı kemomekanik yöntemin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the atraumatic restorative treatment of primary molars using enzyme-based chemomechanical method
- Tez No: 802413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ABAKLI İNCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Diş çürüğü, dişin sert dokularındaki demineralizasyon ile karakterize mikrobiyal kökenli bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Çürük dokunun uzaklaştırılmasında en sık tercih edilen yöntem döner aletler ile çürük dokusunun uzaklaştırıldığı geleneksel yöntemdir. Bu yöntemin beraberinde getirdiği bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Bu dezavantajlar işlem sırasında oluşan ağrı nedeniyle lokal anesteziye ihtiyaç duyulması, ses ve vibrasyon nedeniyle hastanın hissettiği rahatsızlık olarak sıralanabilir. Bu nedenle dental fobisi olan ve kooperasyonun sağlanamadığı çocuklarda ağrısız bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmaktadır. Son zamanlarda tercih edilen bu yöntemlerden birisi ise kemomekanik çürük doku uzaklaştırma yöntemidir. Bu çalışmada kemomekanik bir ajan ile geleneksel Atravmatik Restoratif Tedavi (ART) yönteminin klinik ve radyografik başarıları ve ağrı düzeylerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne ebeveyni ile başvuran 3-8 yaş aralığındaki çocuklar dahil edilmiştir (n=38). Çalışmaya dahil edilen çocukların süt ikinci molar dişlerinin oklüzal yüzeylerinde çürük bulunan ve ART endikasyonu olan dişlerine; ekskavatör, mine keskisi ve sond ile geleneksel ART yöntemi ve Brix 3000 materyali ile kemomekanik çürük doku uzaklaştırma yöntemi uygulanmıştır. Çürük temizleme yöntemlerinin ardından yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (YVCİS) ile restorasyonlar tamamlanmıştır. Restorasyon uygulamalarından sonra Wong Baker Ağrı Skalasına göre değerlendirme yapılmıştır. Restorasyonların klinik başarıları modifiye USPHS kriterlerine göre 3,6 ve 12. aylarda takip edilmiştir. Radyografik değerlendirme ise 6 ve 12. aylarda yapılmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS versiyon 25 paket programı ile yapılmıştır. YVCİS uygulanan iki çürük temizleme yönteminin klinik ve radyolojik değerlendirme kriterlerine göre zaman dilimlerinde birbirleri ile karşılaştırılmasında Compare Column Proportions Testi, aynı grubun kendi içinde değerlendirilmesinde Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Wong Baker Ağrı Skalası ile algılanan ağrı düzeylerinin yaşlara göre dağılımlarının değerlendirilmesinde Kruskal Walli H Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dental caries is a non-infectious disease of microbial origin characterized by demineralization of the hard tissues of the tooth. The most preferred method for the removal of carious tissue is the traditional method in which the caries tissue is removed with rotary instruments. There are some disadvantages that come with this method. These disadvantages can be listed as the need for local anesthesia due to the pain during the procedure, and the discomfort felt by the patient due to sound and vibration. For this reason, there is a need for a painless treatment method for children with dental phobia and inability to cooperate. One of these recently preferred methods is the chemomechanical carious tissue removal method. In this study, it was aimed to compare the clinical and radiographic successes and pain levels of a chemomechanical agent and traditional Atraumatic Restorative Treatment (ART). Our study included children aged 3-8 years with their parents and organs from Necmettin Erbakan University, Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics (n=38). The people included in the study had caries on the occlusal surfaces of the primary second molars and had ART indications; Traditional ART method with excavator, enamel chisel and probe and chemomechanical carious tissue removal method with Brix 3000 material were applied. After caries removal methods, restorations were completed with high viscosity glass ionomer cement (YVCIS). After the restoration applications, evaluation was made according to the Wong Baker Pain Scale. The clinical success of the restorations was followed up at 3, 6 and 12 months according to the modified USPHS criteria. Radiographic evaluation was performed at 6 and 12 months. All print analyzes were made with IBM SPSS version 25 package program. The Compare Column Proportions Test was used to compare the two caries removal methods in which YVCIS was applied according to clinical and radiological evaluation criteria in time periods, and the Chi-Square Test was used for the evaluation of the same group within itself. The Kruskal Walli H Test was used to evaluate the distribution of perceived pain dimensions by age with the Wong Baker Pain Scale.