The prediction level of childhood traumas and self-compassion level on emotion regulation difficulties
Çocukluk çağı travmaları ve öz şefkat düzeyinin duygu düzenleme güçlüğünü yordama gücü
- Tez No: 802412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın temel amacı, duygu düzenlenmenin yordanmasında çocukluk çağı travmalarının ve Öz-şefkatin yordayıcı gücünü keşfetmektir. Bu araştırmanın modeli nicel, yordayıcı ilişkisel tarama modelidir. Araştırma verileri çevrimiçi tabanlı örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Bu çalışmaya İstanbulda yaşayan üniversite öğrencileri olan 325 (%73.4) kadın 118 (%26.6) erkek olmak üzere toplam (N=443) kişi dahil edilmiştir. Verilerin toplanması için araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, Rugancı ve Gençöz (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 36 maddelik Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS), Şar ve arkadaşları (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 33 maddelik Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-33), Akın ve Abacı (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 26 maddelik Öz-duyarlılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bölümler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Tek Yönlü Varyans Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar t-testi ve Post-Hoc Testi kullanılmış ve sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre çocukluk çağı travması ve öz-şefkat düzeyinin üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü üzerindeki yordayıcı rolü bulunmuştur (p< .05). Duygu düzenleme güçlüğü toplam puanı ile Psikolojik rahatsızlık, sosyo-ekonomik düzey ve algılanan baba tutumu arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p< .05). Duygu düzenleme güçlüğü toplam puanı ile cinsiyet, eğitim seviyesi, doğum sırası, anne tutumu ve anne-baba eğitim düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> .05). Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmalarına dair duygusal ihmal alt boyutunun duygu düzenleme güçlüğünü manidar olarak pozitif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öz-Şefkat alt boyutlarından öz duyarlılık, öz yargılama, izolasyon, bilinçlilik ve aşırı özdeşim duygu düzenleme güçlüğünü negatif yönde anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları ve bulguları ilgili literatürde tartışılmıştır. Bunlarla birlikte ileride yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to explore the predictive power of childhood traumas and Self-compassion in the prediction of emotion regulation. The model of this research is quantitative, predictive correlational research design. Research data were collected by online sampling method. A total of 325 (73.4%) female and 118 (26.6%) male (N=443) university students living in Istanbul were included in this study. The socio-demographic information form prepared by the researcher to collect the data, the 36-item Emotion Regulation Difficulty Scale (DERS) adapted into Turkish by Rugancı and Gençöz (2010), and the 33-item Childhood Trauma Scale adapted into Turkish by Şar et al. (2021). (CTQ-33), the 26-item Self-Compassion Scale, which was adapted into Turkish by Akın and Abacı (2007) was used. The obtained data were analyzed with the SPSS program. Descriptive statistics, One-Way Analysis of Variance, Multiple Regression Analysis, Independent Groups t-test and Post-Hoc Test were used in the analysis of the data and the results are presented in the tables. According to the results of the study, childhood trauma, and self-compassion level were found to have a predictive role on the emotion regulation difficulties of university students (p< .05). Significant differences were found between the emotion regulation difficulty total score and psychological discomfort, socio-economic level, and perceived fatherly attitude (p< .05). There was no significant difference between the emotion regulation difficulty total score and gender, education level, birth order, maternal attitude and parental education level (p> .05). It was concluded that the emotional neglect sub-dimension of the childhood traumas of university students significantly predicted the difficulty of emotion regulation difficulty in a positive way. It was found that self-compassion sub-dimensions such as self-sensitivity, self-judgment, isolation, consciousness, and hyper-identification negatively predicted difficulty in emotion regulation. The limitations and findings of the study are discussed in the relevant literature. Along with these, suggestions for future work are presented.