Beslenme ve diyet polikliniğine başvuran bireylerin kendi yeme farkındalıkları ile diyet ve diyetisyen ile ilgili yaklaşımları arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between the own eatingawareness of individuals and their approaches to thediet and dietician
- Tez No: 802426
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Lüleburgaz Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran 104 gönüllü katılımcıyla yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı bireylerin yeme farkındalıklarının değerlendirilmesi ile diyet ve diyetisyene olan yaklaşımları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Tüm bireylere demografik özellikleri, sağlık- hastalık öyküleri,beslenme tutum ve davranışları,genel öz yeterlik ölçeği ve yeme farkındalık ölçeği, beden algısı görseli içeren anket uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 41,07±12,87 yıldır. Bireylerin beyan edilen BKI ve ölçülen BKI'leri arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Kadın bireylerin Genel Özyeterlilik Ölçeği toplam puan ortalaması 68,6±11,4'tür. Erkek bireylerin Genel Özyeterlilik Ölçeği toplam puan ortalaması 72,3±6,3'tür.Kadın bireylerin Yeme Farkındalık Ölçeği toplam puan ortalaması ise 3,42±0,65'dir. Erkek bireylerin Yeme Farkındalık Ölçeği toplam puan ortalaması ise 3,17±0,59'dur.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN THE OWN EATING AWARENESS OF INDIVIDUALS AND THEIR APPROACHES TO THE DIET AND DIETICIAN SUMMARY This research was carried out with 104 volunteer participants who applied to Lüleburgaz State Hospital Nutrition and Diet Polyclinic. The aim of this study is to determine the relationship between the evaluation of eating awareness of individuals and their approach to diet and dietician. A questionnaire including demographic characteristics, health-illness histories, nutritional attitudes and behaviors, general self-efficacy scale and eating awareness scale, body image image was applied to all individuals. The mean age of the individuals participating in the study was 41.07±12.87 years. It was determined that there was no significant difference between the declared BMI and the measured BMI of the individuals. The mean score of the General Self-Efficacy Scale of female individuals is 68.6±11.4. The total mean score of the General Self-Efficacy Scale of the male individuals is 72.3±6.3. The total mean of the Eating Awareness Scale of the female individuals is 3.42±0.65. The total mean score of the Eating Awareness Scale of male individuals is 3.17±0.59.