Halk eğitimi merkezlerinde özel gereksinimli bireyler için açılan kurslara yönelik usta öğretici ve öğretmenlerin görüşleri
Opinions of master trainers and teachers about courses opened for individuals with special needs in public education centers
  1. Tez No: 802425
  2. Yazar: ŞENOL BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, Halk Eğitimi Merkezlerinde özel gereksinimli bireyler için açılan kurslara yönelik usta öğretici ve öğretmenlerin görüşlerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda 2022-2023 eğitim öğretim yılında Samsun ilinde Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslarda görev alan 5 öğretmen ve 10 usta öğretici olmak üzere toplamda 15 gönüllü katılımcı ile yapılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel verilerin analizinde MAXQDA PLUS 2022 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre usta öğretici ve öğretmenlerin özel gereksinimli bireyler için açılan kurslara yönelik görüşleri Halk Eğitim Merkezleri ve kurslar, kursların kalitesi, kurslarda karşılaşılan sorunlar ve gereksinimleri olarak üç ana tema altında ele alınmıştır. Halk Eğitimi Merkezleri ve kurslar teması altında kursların katkısı, Halk Eğitim Merkezlerinin rolü ve fiziki şartların uygunluğu alt temaları elde edilmiştir. Usta öğretici ve öğretmenlerin özel gereksinimli bireylere yönelik kursların kalitesine ilişkin söylemleri üç alt temada ele alınmış olup bunlar, kursların verimliliğini etkileyen faktörler, kurslarda karşılaşılan sorunlar, açılan kursta dikkat edilen özelliklerdir. Usta öğretici ve öğretmenlerin özel gereksinimli bireylere yönelik kurslarda karşılaşılan sorunlar ve gereksinimleri temasında ise problem davranışlar, eğitim almak istenen konu, ihtiyaç belirlemede destek ihtiyacı alt temalarına ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda Halk Eğitim Merkezlerinin özel gereksinmli bireylerin hayat boyu öğrenmelerinde önemli rolü olduğu, açılan kursların akademik ve sosyal alanlar başta olmak üzere özel gereksinmli bireylere bir çok katkısının olduğu, kursların fiziki şartlarının genel olarak uygun olduğu, kursların verimliliğini etkileyen olumlu ve olumsuz faktörlerin olduğu, kurslarda görev alan usta öğretici ve öğretmenlerin bazı konularda desteğe ihtiyaç duydukları sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELMELER: Özel Gereksinimli Birey, Özel Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Usta Öğretici, Halk Eğitimi Merkezleri, Halk Eğitimi Merkezleri Kurslar
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of master trainers and teachers about the courses opened for individuals with special needs in Public Education Centers. In this context, it was conducted with a total of 15 volunteer participants, 5 teachers and 10 master trainers, who took part in the courses opened in public education centers in Samsun in the 2022-2023 academic year. In this study, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used. Data were collected using semi-structured interview technique. In the analysis of the qualitative data obtained from the interviews, the MAXQDA Plus 2022 qualitative data analysis program was used. At the end of the research, the opinions of master trainers and teachers about the courses opened for individuals with special needs were discussed under three main themes as Public Education Centers and courses, the quality of the courses, the problems encountered in the courses and their needs. Under the theme of public education centers and courses, the sub-themes of the contribution of the courses, the role of the Public Education Centers and the suitability of physical conditions were obtained. The discourses of master trainers and teachers regarding the quality of courses for individuals with special needs are discussed in three sub-themes, which are the factors affecting the efficiency of the courses, the problems encountered in the courses, and the features that are considered in the course opened. In the theme of the problems and needs of master trainers and teachers in the courses for individuals with special needs, the sub-themes of problem behaviors, the subject to be trained, and the need for support in determining needs were reached. As a result of the research, it was concluded that Public Education Centers have an important role in the lifelong learning of individuals with special needs, that the courses opened have many contributions to individuals with special needs, especially in the academic and social fields, that the physical conditions of the courses are generally suitable, that there are positive and negative factors affecting the efficiency of the courses. It has been concluded that master trainers and teachers need support in some subjects. KEYWORDS: Individual with Special Needs, Special Education, Lifelong Learning, Master Trainer, Public Education Centers, Public Education Centers Courses