Araştırma sorgulamaya dayalı öğretimin bilimsel süreç becerileri, bilimsel yaratıcılık, üst düzey düşünme becerileri ve sorgulayıcı öğrenme becerileri üzerine etkisi
The effect of research-inquiry based instruction on scientific process skills, scientific creativity, higher-order thinking skills and inquiry questioning learning skills
  1. Tez No: 802427
  2. Yazar: NURİ KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı araştırma sorgulamaya dayalı öğrenmenin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, üst düzey düşünme becerileri ve sorgulayıcı öğrenme becerileri üzerinde etkilerini incelemektir. Çalışmada yöntem olarak karma yöntem araştırma deseni olarak ise açıklayıcı sıralıyıcı desen kullanılmıştır. Uygulama süreci Burdur ili merkez ilçesinde bir ortaokulda 2020-2021 döneminde eğitim gören 5. sınıflardan 2 şube deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Uygulama süreci Fen bilimleri dersi“İnsan ve Çevre”ünitesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, bilimsel süreç becerileri testi, üst düzey düşünme becerileri ölçeği ve sorgulayıcı öğrenme becerileri ölçeği kullanılarak toplanmştır. Uygulama öncesi yapılan ön test ve uygulama sürecinden sonra uygulanan son test ler SPSS analiz programı ile analiz edilip tablolaştırılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olup olmadığı analiz sonuçlarına göre yorumlanmıştır. Nitel veriler ise deney grubunda yer alan öğrenciler ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Görüşme sonucu elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak kavramsallaştırılmış ve olumlu, yapıcı eleştirel ve olumsuz görüşler olarak sınıflandırılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Nicel verilerin analiz sonuçları, bilimsel süreç becerileri deney grubu ön test ve son test puanları arasında son test puanlarında pozitif yönde bir artış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde üst düzey düşünme becerileri ve fene yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri analizleri sonucunda da iki grupta ön test ve son test puanları arasında değişimler olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Nitel verilerin toplanması için deney grubu öğrencileri ile yapılan görüşmelerde katılımcıların çoğunluğu olumlu görüş belirtmişlerdir. Mevcut çalışmanın ileride ilgili konuda araştırma yapacak eğitimcilere ve bilim insanlarına yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine students' scientific process skills, higher-order thinking skills and inquiry learning skills of inquiry-based learning. In the study, the mixed method research structure was used as the method, and the explanatory sequential design was used. The implementation process was determined as 2 branches from the 5th grades studying in a secondary school in the central district of Burdur in the period of 2020-2021 as the experimental and control group. The application process was carried out in the“Human and Environment”unit within the scope of the Science course. Using the quantitative data, scientific process skills test, high-level thinking skills and inquiry learning skills scale, the pre-test before the application and the post-test applied after the application process were analyzed and tabulated with the SPSS analysis program. Whether there was a significant difference between the experimental group and the control group was interpreted according to the analysis results. Qualitative data, on the other hand, were collected by using the interview form with the students in the experimental group and through interviews with each student separately. The data obtained as a result of the interviews were conceptualized using content analysis and classified as positive, constructive critical and negative opinions and presented in tables. Although there was a positive increase in the post-test scores between the results of the analysis of the quantitative data, the scientific process skills experimental group's pre-test and post-test scores, there was no statistically significant difference. Similarly, as a result of the analysis of higher-order thinking skills and inquiry learning skills for science, although there were changes between the pre-test and post-test scores of the two groups, no statistically significant difference was found. In the interviews with the experimental group students for the collection of qualitative data, the majority of the participants expressed a positive opinion. It is expected that the present study will guide educators and scientists who will conduct research on the related subject in the future.