Kadınların mutfak deneyimlerinin bellek üzerinden aktarımı: Halkbilimsel bir araştırma
- Tez No: 802450
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada geleneksel bilgi aktarımı bağlamında kadınların mutfak deneyimlerinin bellek üzerinden aktarımı incelenmiştir. Kadınlarla yapılan yüz yüze görüşmelere dayanan bu çalışmada kadınlarla ilişkilenen meselelere de değinilmiştir. Annelik rolü, kamusal-özel tartışması ve mutfak kültürü konusunda kadınların ne düşündüğü, nasıl deneyimlediği, ne aktardığı önemli olmuştur. Bellek çalışmaları ve kadın çalışmalarını beraber düşünebilmeye imkan sağlayan bu metinde kavramları bellek bağlamında yeniden yorumlamak hedeflenmiştir. Beraberinde kadınların mutfak deneyimi ve bilgisi özelinde hem aktaran hem de aktarılan kişi olmasının altı çizilmiştir. Bu bağlamda deneyimden ziyade deneyimler ön plana çıkarılarak görünmeyeni görünür kılmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transfer of women's cuisine experiences through memory was examined in the context of traditional knowledge transfer. Also this study is based on face-to-face interviews with women and issues related to women. It has been important what women think, how they experience and what they convey about the role of motherhood, public-private debate and cuisine culture. In this text, which allows to think about memory studies and women's studies together, it is aimed to reinterpret the concepts in the context of memory. It is underlined that women are both the transmitter and the person who is transferred, especially with regard to their cuisine experience and knowledge. In this context, it is aimed to make the invisible ones visible by emphasizing experiences rather than experience.