Futbol hakemlerinin iletişim becerileri ve beden dili eğitiminin problem çözme, genel öz yeterlik ve yaşam doyumu üzerine etkisinin incelenmesi (Iğdır ve Van örneği)
Investigation of the effect of communication skills and body language education of football referees on problem solving, general self-efficacy and life satisfaction (sample of Iğdır and Van)
  1. Tez No: 802451
  2. Yazar: İSA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CENK GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma, futbol hakemlerinde iletişim becerileri ve beden dili eğitim programının problem çözme, genel öz yeterlik ve yaşam doyumuna etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel desende yapılmıştır. Araştırma Türkiye Futbol Federasyonunun bağlı Iğdır ve Van il hakem kurulları temsilciliklerine bağlı aktif olarak hakemlik yapan ve farklı hakemlik klasmanına, hakemlik tecrübesine ve eğitim düzeyine sahip basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 56'sı deney ve 53'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 109 futbol hakemi gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri 03.10.2022 - 07.10.2022 tarihleri arasında, Problem Çözme Envanteri, Genel Öz Yeterlik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ile Kişisel Bilgiler Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare analizi, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi ve Cronbach Alpha katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a randomized controlled experimental design to determine the effect of communication skills and body language education program on problem solving, general self-efficacy and life satisfaction in football referees. The research was conducted on a total of 109 football referees, 56 experimental and 53 control groups, selected by simple random sampling method, who are active referees affiliated to the Iğdır and Van provincial referee boards of the Turkish Football Federation and have different refereeing classifications, refereeing experience and education levels. has been carried out. Research data were obtained between 03.10.2022 and 07.10.2022 by using the Problem Solving Inventory, General Self-Efficacy Scale, Life Satisfaction Scale and Personal Information Form. Descriptive statistics, chi-square analysis, t test in dependent groups, t test in independent groups and Cronbach Alpha coefficient were used in the evaluation of the data.