Sosyoloji bölümü öğrencilerinin kültürel kimliğinin belirlenmesinde sosyal medyanın rolü: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği
The role of social media in determining the cultural identity of sociology students: The case of Bolu Abant İzzet Baysal University
- Tez No: 802466
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yüzyıllardır süregelen savaşları incelediğimizde, bir ülkeyi yok etmenin sadece fiziksel güç ile sağlanamayacağı açıkça görülmektedir. Bir ülkeyi tam anlamıyla yok etmek veya ele geçirmek için, o ülkenin yapı taşı niteliğindeki kültüre zarar vererek sağlanacağı söylenebilir. Kocadaş (2005: 1, 2), medyanın kültürü, küresel boyutta, insanlara ulaştırdığını ve ülke bütünlüğü için, ülkenin siyaset, ekonomik ve kültür özelliklerinin birinin dahi eksik olmaması gerektiğini, ayrıca, kültür ve medyanın toplumda en önemli iki kurum olduğunu belirtir. Buradan hareketle, Bu araştırmanın genel amacı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin, sosyal medya platformları kullanımı, çevrimiçi ve çevrimdışı gösterdikleri bazı tutumlar arasındaki ilişki, sosyal medyanın kültürel kimliklerini nasıl ve ne derecede etkilediğini incelemektir. Belirlenen amaca ulaşmak için, öncelikle konuya ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, anket tekniği kullanılmıştır. Anket formundaki sorular daha önce yapılan çalışmalar ışığında hazırlanmıştır. Sonrasında, bu form, uzman kişilerle birlikte tekrar gözden geçirilerek, 8 tane demografik bilgi içeren ve 8 tane sosyal medya kullanımına dair ve 14 tane sosyal medya kullanımı ve kültürel kimliğe dair olmak üzere, toplam 30 sorudan oluşan; yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve 5' li likert ölçekli 8 adet kapalı uçlu soru şekillerini içeren, anket formu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen, 200 katılımcının yanıtları, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, ve ulaşılan bulgular literatürden faydalanarak yorumlanmıştır. Bu doğrultuda, değişkenler arasında, ki kare testi, frekans tabloları analizlerinden yararlanılmıştır. Açık uçlu sorulara verilen yanıtlar not edilmiş ve analize eklenmiştir.Yapılan araştırmada elde edilen bulgularda, katılımcıların, sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile günlük yaşamları arasında bir ilişki olduğu, demografik özelliklerin sosyal medya kullanımı ve düşüncelere etkisinin az olduğu, katılımcıların en çok, sosyal medyanın kültürel kimliğe bir etkisi olmadığı ve sosyal medyanın, kültürel kimliği değiştirdiği görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Küreselleşme, Sosyal Medya, Kültürel Kimlik, Gençler, Küresel Kültür
Özet (Çeviri)
When we examine the wars that have been going on for centuries, it is clearly seen that the destruction of a country cannot be achieved by physical force alone. It can be said that in order to destroy or seize a country completely, it will be achieved by damaging the culture that is the building block of that country. Kocadaş (2005: 1, 2) states that the media conveys culture to people on a global scale and that even one of the political, economic and cultural characteristics of the country should not be missing for the integrity of the country, and that culture and media are the two most important institutions in society. From this point of view, the general purpose of this research is to examine the relationship between Bolu Abant İzzet Baysal University Sociology Department students' use of social media platforms, some of their online and offline attitudes, how and to what extent social media affects their cultural identities. In order to achieve the determined purpose, first of all, a literature review on the subject was made. Survey technique was used as a data collection tool in the research. The questions in the Survey were prepared in the light of previous studies. Afterwards, this form was revised together with experts, consisting of a total of 30 questions, 8 of which include demographic information, 8 of which are related to social media use, and 14 of which are related to social media use and cultural identity; A Survey form containing 8 closed-ended question forms with a structured, semi-structured and 5-likert scale was determined. Obtained in the research were analyzed using the SPSS program, and the findings were interpreted by using the literature. In this direction, among the variables, chi-square test and frequency table analyzes were used. Responses to open-ended questions were noted and added to the analysis.In the findings of the research, it was concluded that there is a relationship between the social media usage habits of the participants and their daily lives, the demographic characteristics have little effect on the use of social media and thoughts, and the participants mostly think that social media has no effect on cultural identity and social media changes cultural identity. KEYWORDS: Globalization, Social Media, Cultural Identity, Youth, Global Culture