Ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitime dair algılarının bilgisayara yönelik tutum ve bilişim teknolojileri öz-yeterlik algısı açısından incelenmesi
Examnation of secondary school students' perceptions on distance education, their attitudes towards computers and their perceptions of ICT self-efficacy
- Tez No: 802465
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin pandemi dönemi deneyimlerinden faydalanarak uzaktan eğitime ilişkin algılarını çeşitli değişkenlere göre incelemek ve öğrencilerin uzaktan eğitime ilişkin algıları ile bilgisayara yönelik tutum ve öz-yeterlik algıları arasında anlamlı ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmada, nicel yöntemlerden karşılaştırmalı ilişkisel model ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Bolu Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında öğrenim gören 614 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Uzaktan Eğitim Algıları Ölçeği, Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği, Bilişim Teknolojileri Öz-yeterlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin uzaktan eğitime ilişkin algılarının“orta”düzeyde olduğunu ve öğrencilerin uzaktan eğitime ilişkin algılarının sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığını göstermiştir. Öğrencilerin bilgisayara yönelik tutumlarının“orta”düzeyde olduğu, bilgisayara yönelik tutumun cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Öğrencilerin BT öz-yeterlik algılarının“orta”seviyede olduğu, cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Bunun yanında öğrencilerin uzaktan eğitime ilişkin algıları ile bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları arasında pozitif yönde zayıf ilişki bulunmuştur. Uygulanan regresyon analizine göre ortaokul öğrencilerinin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algısı, sınıf düzeyi ve cihaz sahipliği değişkenlerinin uzaktan eğitime ilişkin algılarının yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Eğitime Dair Öğrenci Algıları, Bilgisayara Yönelik Tutum, Bilişim Teknolojileri Öz-yeterlik Algısı
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perceptions of secondary school students studying at public schools regarding distance education according to various variables by making use of their experiences during the pandemic period and to determine whether there is a significant relationship between students' perceptions of distance education and their attitudes towards computers and their perceptions of ICT self-efficacy. The research used a comparative relational model and survey technique, which are quantitative methods. The study group of the research consists of 614 secondary school students studying in state schools affiliated with the Bolu Directorate of National Education. The Distance Education Perceptions Scale, Attitude towards Computers Scale and ICT Self-Efficacy Perception Scale were used. The research showed that students' perceptions of distance education were“moderate”. The students' perceptions of distance education differed significantly according to the grade level variable. It was observed that the students' attitudes towards computers were at the“moderate”level, and the attitudes toward computers differed significantly according to the gender variable. It was observed that students' ICT self-efficacy perceptions were at a“moderate”level and differed significantly according to gender and grade level variables. in addition, a weak positive correlation was found between students' perceptions of distance education and their ICT self-efficacy perceptions. According to the applied regression analysis, it was determined that secondary school students' perception of ICT selfefficacy, class level and device ownership were predictors of their perceptions of distance education. KEYWORDS: Student Perceptions of Distance Education, Attitudes towards Computers, Perception of ICT Self-efficacy