Zemahşerî'nin el-Keşşâf adlı tefsir kitabı çerçevesinde Yusuf Sûresi'nin belâgat yönünden incelenmesi
Examination of the Surah Yûsuf in terms of rhetoric in the context of the Kashshāf of al-Zamakhsharī
- Tez No: 802496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada hicri V. yüzyılda yaşamış Arap dili ve edebiyatına dair çalışmaları ile tanınan allâme Zemaḫşerî'nin meşhur eseri el-Keşşâf adlı tefsir kitabı çerçevesinde Yûsuf Sûresi'ndeki edebî sanatlar incelenmiştir. Kur'ân'ı Kerîm, mesajını etkili bir biçimde muhatabına ulaştırmak için edebî bir üslup kullanmıştır. Kur'ân'ı Kerîm'in üslubu onun mucizesidir. Kur'an'a muhatap olan ilk nesil edebî yönden ileri bir toplum olduğu için onun bu yönünü hemen fark edebilmiştir. Fakat sonraki nesil özellikle Arap olmayan ve yeni Müslüman olmuş toplumlar onun belâgat yönünü gereği gibi anlamaktan uzaktı. Bu çalışma ile Kur'ân'ın belâgatına bir kez daha vurgu yapılmıştır. Bununla Kur'ân'ın gereği gibi anlaşılması yönündeki çalışmalara katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout this thesis, the literary arts in Surah Yûsuf are examined within the framework of al-Kashshāf, the famous study of Zamakhsharī, who lived in the 11th century (Hijri 5) and is known for his works on the Arabic language and literature. The Qur'an involves a variety of literary elements to effectively convey its message to the reader. The wording of the Qur'an is its miracle. Since the first generation that dealt with the Qur'an was an advanced society in terms of literature, they could immediately notice this aspect of It. However, the next generation, especially the non-Arab and newly converted Muslim societies, were far from understanding its eloquence. Therefore, the primary purpose of this article is to provide a better understanding of the Qur'an by emphasizing its rhetoric.