Es-Sa'lebi'nin el-Keşf ve'l Beyan adlı tefsirinden el-A'raf suresinin tehkik ve tahlili (2. cilt)
  1. Tez No: 51064
  2. Yazar: TAHSİN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmamız, yazma nüshalar halinde bulunan, Ebû İshâk es-Sâlebî'nin, el-Keşf ve'1-Beyân an Tefsiri'l-Kur'ân İsimli eserinden el-A 'râf Sûresinin tahkik ve tahlilinden ibarettir. Rivayet metodunun tüm özelliklerini haiz olan bu eserde önemli ölçüde dirayete de yer verilmiştir. es-Sa'lebî tefsirinde, kıraat, nâsih-mensûh, lügat, i'râb, belagatın yanında, kelâm ve fıkıh gibi ilimlerinden de yararlanmış, âyetleri yorumlarken şiirlerden istifade etmiştir. Bütün bu hususlara ilaveten o, zaman zaman kendi görüşlerini ve tercihlerini de zikretmiş, özellikle kelâmî konularda beğenmediği fikirleri tenkid etmiştir. es-Sa'lebî, bazı âlimler tarafından Arapça ve Kur'ân ilimlerine derin vukûfiyeti sebebiyle otorite kabul edilmiştir. Ancak, zayıf ve uydurma hadisleri kritik edilmeden nakletmesi, İsrailiyyâta dair malûmata baş vurması ve yalan yanlış haberlere bolca yer vermesi sebebiyle tenkid edilmiştir. es-Sâlebî'nin el-Keşf ve'l-Beyân\, el-Vâhidî, el-Beğavî, ez- Zemahşerî, Hâzin, İbn Kesîr, Kâdî Beydâvî ve es-Suyûtfnin de aralarında bulunduğu bir çok müfessiri etkilemiştir. Tenkid edilebilecek özelliklerine rağmen onun hakkında, bir kitaptan beklenilen tüm hususları ortaya koymuştur, denilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our research was compesed of studying and analizing es- Sa'labîs wak, called al-Kashf wa'1-Bayan, which is awailable In manuskripts. In this wak, it is given a special impastens to the dirâyah metod along with its riwayah medhods. In his commary, as- Salabî, made use of qiraat, nâsüch-mansûkh, lugah, i'rab, balâgha as well as kalâm and fiqh; and also used poems abundantly when commenting the Qur'anic verses. In addition to these, he sometimes mentioned his own views and choises, and critisired some ideas that he did not like, especialli in the theological subjekt. as-Sa'Iabî, because of his deep knowledge abaut Arabic and Qur'anic sciencies, was considesend as an authorithy by some scolars. However he was critikesed since he narrated weak and folse traditions and recoursed to Isrâiliyyad and folse news. His famous wak, al-Kaşf wa'1-Bayan, deeply influenced many commantators such as al-Wâhidî, al-Baghawi, al- Zamahşerî, al-Hazin, İbn Kathir, Qâdî Baydâvî and al-Suyûti. Despite the fact taht he has some factors taht migt be criticised, it may be said that he put forward some points which migh be expected from a work.