Hastane öncesi acil bakımda yüz yüze yöntem ile laringeal tüp ve endotrakeal entübasyon uygulamasında beceri durumunun karşılaştırılması
Comparison of skills in laryngeal tube and endotracheal intubation application with FACE-to-FACE method in PRE-hospital emergency care
  1. Tez No: 802498
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Hastane öncesi acil bakımda yüz yüze yöntem ile laringeal tüp ve endotrakeal entübasyon uygulamasında beceri durumunun karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Deneysel araştırma olarak planlanan çalışmanın evrenini, Bursa 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği merkez A2 tipi istasyonlarda aktif görev yapan hastane öncesi acil sağlık çalışanları oluşturmuştur (n:383). Araştırma verileri, Şubat-Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen olgu rapor formu, uygulama değerlendirme rehberleri ve uygulama sonu değerlendirme formu ile toplanmıştır. Toplanan verilerinin istatistiksel analizi için SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile test edilmiş, normal dağılıma uyan değişkenler ortalama±standart sapma ile uymayanlar ise medyan değerler ile verilmiştir. Sayısal değişkenlerin bağımlı iki grup arasında karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanılmış, kategorik değişkenler sayı ve yüzde değerler ile verilmiştir. Kategorik değişkenlerin bağımsız gruplar arasında karşılaştırılmasında Pearson ki-kare, Fisher'in kesin ki-kare ve Fisher-Freeman-Haton testleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin bağımlı gruplarda karşılaştırılmasında ise McNemar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to compare the skill level of the laryngeal tube and endotracheal intubation with the face-to-face method in pre-hospital emergency care. Materials and Methods: The population of the study, which was planned as experimental research, consisted of pre-hospital emergency health care workers (n:383) actively working in the central A2 type stations of Bursa 112 Emergency Health Services Chief Medical Directorate. The research data were collected between February and May 2022. The data were collected with the case report form, practice evaluation guides, and end-of-practice evaluation form developed by the researchers in line with the literature. SPSS 25 package program was used for statistical analysis of the collected data. The Shapiro-Wilk test was used to test whether the numerical variables conformed to the normal distribution. The variables that did conform to the normal distribution were given as mean±standard deviation, and those that did not conform to the normal distribution were given as median values. Wilcoxon test was used to compare numerical variables between two dependent groups, and categorical variables were given as number and percentage values. Pearson chi-square, Fisher's exact chi-square, and Fisher-Freeman-Haton tests were used to compare categorical variables between independent groups. The McNemar test was used to compare categorical variables in dependent groups.