Bir küresel salgında Türkiye'nin 30 büyükşehri ve Zonguldak'ta hava kirliliği değerlendirmeleri: COVID-19 pandemisi kısıtlamaları öncesi ve süreci için örnek çalışma
Air pollution assessments in 30 Türkiye's metropolitan cities and Zonguldak in a global pandemic: Case study for before and during the COVID-19 pandemic restrictions
  1. Tez No: 802499
  2. Yazar: KEMAL ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İstatistik, Environmental Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı; (i) dünyanın küresel salgınlarından biri olan COVID-19 pandemisi öncesi ve sırasında 3 yıllık (Mart 2019-Mart 2022) zaman periyodunda Türkiye'nin 30 büyükşehri ve Zonguldak'ta temel hava kirletici parametrelerin (NOx, O3, PM10, SO2) yıllık değişimlerini incelemek, (ii) salgın nedeniyle gerçekleştirilen COVID-19 kısıtlamalarının hava kirliliğine etkilerini belirlemektir. Tezde istatistiksel değerlendirmeler (Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Yüzdesel Değerlendirme) ve (CBS)/ArcGIS-Ters Mesafe Ağırlıklı Enterpolasyon Yöntemi kullanılmıştır. 120 hava kalitesi ölçüm istasyonu verileri ile gerçekleştirilen bu tezde, çalışılan temel hava kirletici parametrelerden PM10 ve SO2'de kısıtlamaya dayalı azalış trendi gözlemlenmiştir. Kıtalar arası konumdaki Türkiye'nin 31 şehrinin COVID-19 öncesi ve sırasında hava kirliliği değerlendirmesine dayalı bu çalışmada, kentsel kirletici unsurları da göz önüne alarak, hava kalitesinin iyileştirilmesi yönünde ek tedbirlerin alınması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is; (i) to examine the annual changes of main air pollutant parameters (NOx, O3, PM10, SO2) in 30 metropolitan cities of Türkiye and Zonguldak in 3 years period (March 2019- March 2022) before and during the COVID-19 pandemic, (ii) to determine the effects of COVID-19 restrictions on air pollution due to the pandemic. In this thesis, statistical evaluations (Wilcoxon Signed-Rank Test, Percent Change) and (GIS)/ArcGIS- Reverse Distance Weighted Interpolation Method) were used. In this thesis study conducted with the data of 120 air quality measurement stations, a decreasing trend was observed in PM10 and SO2 concentrations. In the study, which is based on the air pollution assessment of 31 cities of Türkiye in the intercontinental location before and during COVID-19, suggestions were also made to take additional measures to improve air quality, considering urban pollutants.