Construction and validation of a simulated ground-motion dataset for Turkey
Türkiye için bir simüle edilmiş yer-hareketi veriseti oluşturulması ve doğrulanması
- Tez No: 802535
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Türkiyede kaydedilmiş ve önceden doğrulanmış yedi deprem ve üç adet varsayımsal deprem için simüle edilmiş yer hareketlerinden oluşan bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veri seti, sismoloji ve deprem mühendisliği toplulukları tarafından araştırma ve mühendislik uygulamalarında potansiyel kullanımlara sahiptir. Simülasyonlar ve her bir simüle edilmiş yer hareketi kaydı için yer hareketi şiddet parametreleri hakkında kapsamlı bilgiler içeren veri seti, açık erişimli bir çevrimiçi veri havuzunda sunulmaktadır. Girdi parametrelerindeki ve kaynak-saha geometrilerindeki belirsizlikleri hesaba katmak için iki seviyeli bir rastgeleleştirme şeması önerilmiştir. Stokastik sonlu fay yer hareketi simülasyon yönteminin temel girdi parametrelerinin olasılık dağılımları incelenmiş ve yüksek-frekans azalım parametresi κnın olasılık dağılımını karakterize etmek için Türkiyeye özgü tahmin modelleri üretilmiştir. Diğer temel girdi parametrelerinin olasılık dağılımları literatürden derlenmiştir. Simüle edilmiş veri setindeki büyüklük-mesafe dağılımları ve yer hareketi şiddeti seviyelerinin dağılımı incelendiğinde, oluşturulan veri setinin kaydedilmiş yer hareketi veri setlerinde gözlemlenen boşlukları doldurduğu gözlemlenmiştir. Veri setindeki yüksek hız atımına sahip hareketler belirlenmiş ve atım periyotları ile deprem büyüklüğü arasındaki ilişkinin, literatürde kayıtlı yer hareketlerinden elde edilen diğer ilişkiler ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Kaynak-saha geometrisinin ve dört önemli girdinin (moment büyüklüğü, stres düşümü, Vs30 ve yüksek-frekans azalım parametresi) değerlerindeki belirsizliğin simüle edilen kayıtlardaki etkileri incelenmiştir. Veri seti, bir yer hareketi modeli (YHM) kullanılarak hesaplanan normalize edilmiş artık spektral ivme değerlerinin (ϵ) değişkenliği ve periyotlar arası korelasyonu incelenerek doğrulanmıştır. ϵ değerlerinin değişkenliğinin, YHM kullanılarak tahmin edilen değişkenlikler ile tutarlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A dataset of simulated ground motions is created for seven recorded and previously validated, along with three hypothetical earthquakes in Turkey. This dataset has potential uses in engineering practice and research by both seismological and engineering communities. The simulated ground motion dataset with extensive information on the simulations and ground motion intensity parameters for each simulated motion is presented in an open-access online repository. A two-level randomization scheme is proposed to account for the uncertainties in input parameters and source-to-site geometries. Probability distributions of key input parameters of the stochastic finite-fault ground motion simulation method is investigated. Predictive models specific to Turkey are derived to characterize the probability distribution of the high-frequency attenuation parameter. Probability distributions of other key input parameters, i.e., stress drop and moment magnitude are gathered from the literature. An investigation of the magnitude-distance ranges in the simulated dataset, as well as the distribution of ground motion intensity measures showed that the created dataset fills the gaps observed in recorded ground motion datasets. Pulse-like motions in the dataset are identified, and the relationship between pulse periods and earthquake magnitude is shown to agree with other relationships in the literature which are derived from recorded ground motions. Effects of source-to-site geometry and uncertainties in the following four input parameters are investigated: magnitude, stress drop, Vs30, and high-frequency attenuation parameter. The dataset is validated by investigating the variability and inter-period correlation of normalized residual spectral acceleration values (ϵ), calculated using a ground motion model (GMM). The variability of ϵ is found to be consistent with the variability of GMMs.