Kahramanmaraş ilindeki Hedysarum L. (Fabaceae) türleri üzerine taksanomik araştırmalar
Taxonomical researchs on the Hedysarum L. (Fabaceae) in Kahramanmaraş province
- Tez No: 802534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda Fabaceae familyasından Hedysarum L. cinsine ait 6 takson Hedysarum varium subsp. syriacum (Boiss.) Townsend, Hedysarum pestalozzae Boiss. (Endemik), Hedysarum erythroleucum Boiss. (Endemik), Hedysarum pogonocarpum Boiss. (Endemik), Hedysarum kotschyi Boiss., Hedysarum candidissimum Freyn (Endemik) türlerin morfolojik, anatomik, palinolojik, tohum özellikleri ve yetiştiği taksondaki toprak özellikleri kendi aralarında kıyaslanarak incelenmiştir. Çalışmamız sonucunda teşhis anahtarındaki eksiklikler giderilip, deskripsiyonlarına yeni karakterler eklenip, IUCN katagorileri belirlenmiştir. Türlerin anatomik karakterleri için gövde ve yapraklarından alınan enine kesitler ışık mikroskobunda incelenmiştir. Gövde enine kesitlerinde dış tabakadan içe doğru; epidermis, hipodermis, korteks, sklerenkima, floem, ksilem, trake ve öz bölgelerinden oluşmaktadır. Yaprak enine kesitinde; en dışta alt ve üst epidermis tabakası, bifasial tipte mezofil tabakası, sklerenkima, floem ve ksilemden oluşan iletim demetlerinden meydana gelmektedir. Türlerin polen ve tohum karakterleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Birbirine benzeyen palinolojik karakterleri; polen tipi trikolporat – prolat, ornementasyonu tektat – faveolat durumdadır. Tohum şekilleri eliptik ve dikdörtgensi olurken, renkleri açık kahverenklidir. Taksonların habitatlarından (0-30 cm) ve (0-60 cm) aralığında alınan toprakların pH, kireç, tuz, organik madde ve fosfor tayinleri yapılarak çalışmamıza eklenmiştir. Çalıştığımız Hedysarum L. türlerinin tamamının yayılış alanları ve tehlike katogorileri LC (Az tehdit altında) katogorisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 taxa belonging to the genus Hedysarum L. (Hedysarum varium subsp. syriacum (Boiss.) Townsend, Hedysarum pestalozzae Boiss. (Endemic), Hedysarum erythroleucum Boiss. (Endemic), Hedysarum pogonocarpum Boiss. (Endemic), Hedysarum kotschyi Boiss., Hedysarum candidissimum Freyn (Endemic)) their belonging Fabaceae family has been comparatively investigated in terms of morphological, anatomical, palynological seed and ecolojik characteristics. Thus, taxa descriptions were rearranged with adding some new characters and habitat characteristics and IUCN categories were also determined. Transversal section of the stems and leaves of the all taxa were carried out under the light microscopy. According to detected characters outside in from the stem (epidermis, hypodermis, cortex, sclerenchyma, endodermis, phloem, xylem, trachea and pith). Leaf characters were also investigated. According to this, In the leaf section, there are bifacial type mesophyll layer, sclerenchyma, phloem and xylem cells between the two epidermis layers on the upper and lower surfaces. Pollens and seeds of plant specimens were examined with scanning electron microcope (SEM). Palynological characteristics (type, shape, aperture, structure, sculpture) of pollens were determined. Pollens which are generally very similar to each other are of medium size and trikolporat – prolat type and structure is tectat- faveolat ornamentation Seed shape is elliptical, oblong and dark brown-bright coloured. On the samples of species, habitat characteristics and Ph, lime, salt, organic matter and phosphorus determinations of the soils taken from the habitats of the taxa were also made. Taxa is geographical distribution and IUCN categories have been determined. According to this were evaluated all taxa are in LC category.