Öğretmen adaylarının yaşam doyumunun yaşantısal kaçınma, değer verme ve bazı demografik özellikler açısından incelenmesi
Investigating life satisfaction of teacher candidates' in relation to experiential avoidance, valuing and some demographic variables
- Tez No: 802576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada son sınıf öğretmen adaylarının yaşam doyumlarının, yaşantısal kaçınma, değer verme ve demografik özellikleri ile ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören 332 (265 kadın, 67 erkek) son sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler Yaşam Doyumu Ölçeği, Değer Verme Ölçeği, Çok boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü ANOVA ve hiyerarşik regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının yaşam doyumlarının sosyal destek düzeyi yüksek olanlar lehine olmak üzere anlamlı derecede farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının yaşam doyumu düzeylerinin; cinsiyet, KPSS hazırlanma düzeyleri ve genel ağırlıklı not ortalamasına göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının yaşam doyumu düzeyleri önce yaşantısal kaçınma, sonra değer verme ile iki modelde hiyerarşik regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularında, değer verme değişkeninin analize dâhil edilmesi ile birlikte öğretmen adaylarının yaşantısal kaçınma düzeylerinin anlamlı bir şekilde azaldığı görülmüştür. Ayrıca yaşantısal kaçınma ve değer verme değişkenlerinin öğretmen adaylarının yaşam doyumu düzeylerindeki değişimi %30 oranında açıkladığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular güncel alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This correlational study aimed to investigate the relationships between life satisfaction levels of teacher candidates in relation to their experiential avoidance, valuing and some demographic variables. The sample of this study consists of 332 teacher candidates (265 female, 67 male), studied in Faculty of Education at Bolu Abant Izzet Baysal University in 2021-2022 academic years. Data was collected through Life Satisfaction Questionnaire, Valuing Questionnaire, Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire and Demographic Information Form. Independent samples t-test, one-way ANOVA and hierarchical regression analysis technics were used in analyzing research data. It was determined that life satisfaction of teacher candidates differed significantly in favor of the ones who have high social support levels. However, it was concluded that life satisfaction levels didn't differ in gender, KPSS preparation levels and overall grade point average. Life satisfaction was examined through hierarchical regression analysis in two models, first in experiential avoidance and second in valuing. It was observed that experiential avoidance coefficients decreased significantly when valuing was included in the model. It was also found that experiential avoidance and valuing variables explained 30% change in the variance of life satisfaction levels of teacher candidates. Findings of this study were discussed in the light of the current literature.