1845 tarihli Zonguldak Devrek Temettuat Defterine göre Çatak, Güreşler, Domanot, Devrek, Başlar, Kuzköyü kâryelerinin sosyal ve ekonomik yapısı
Social and economic structure of Çatak, Güreşler, Domanot, Devrek, Başlar, Kuzköyü villages according Zonguldak Devrek Temettüat Register
  1. Tez No: 802585
  2. Yazar: ÖZNUR BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP ÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
19. yüzyılda gerçekleştirilen Tanzimat reformlarının en önemlilerinden biri ekonomik alanda yapıldı. Buna bağlı olarak, vergiler tek başlık altında toplandı ve sayımlar icra edildi. Yapılan sayımlar, Tanzimat dönemi sosyal ve ekonomik tarihi açısından bilgiler sunan temettuat defterlerine kaydedildi. Hayvan, emlak ve arazi sayımlarının yer aldığı bu defterlerden; vergi mükellefleri, onların mal- mülk, gelir ve giderleri, ödeyecekleri vergi miktarları, hangi meslek grubunun erbabı oldukları gibi bilgilere ulaşmak da mümkün oldu. Bu çalışma 1844- 1845 (H. 1260-1261) tarihleri arasında yapılan Devrek mahalle ve köylerinde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik durumunu 3337, 3369, 3370, 3372,3387 ve 3390 numaralı temettuat defterlerinin transkripsiyonunu yaparak elde ettiğimiz bilgileri bir değerlendirmeye tabi tuttuldu. Böylece bölgede kullanılan isimler, lakaplar, meslekler ve sahip oldukları hayvanlar ve araziler ele alınarak Devrek kazasının sosyal ve ekonomik yapısına ilişkin bilgiler verildi. Bunlara ek olarak çalışmada elde edilen veriler tablo haline getirilerek sistematik bir kaynak haline getirildi.
Özet (Çeviri)
One of the most important of the Tanzimat reforms carried out in the 19th century was in the economic field. Accordingly, taxes were collected under a single heading and counts were made. The censuses were recorded in the temettuat books, which provide information about the social and economic history of the Tanzimat period. From these registers, which include animal, real estate and land counts; it was possible to reach information such as taxpayers, their property, income and expenses, the amount of tax they will pay, and which professional group they belong to.This study evaluated the social and economic status of the people living in Devrek neighborhoods and villages, which were built between 1844-184 (H. 1260-1261), by transcribing the temettuat notebooks numbered 3337, 3369, 3370, 3372, 3387 and 3390. Thus, the names, nicknames, professions and the animals and lands they owned were discussed and information was given about the social and economic structure of the town of Devrek. In addition to these, the data obtained in the study were tabulated and turned into a systematic resourc.