Staphylococcus aureus izolatlarında agr tiplerinin çeşitli toksin genleri ve antibiyotik direnci ile ilişkisinin saptanması
Determination of the relationship of AGR TYPES with various toxin genes and antibiotic resistance in staphylococcus aureus isolates
  1. Tez No: 802594
  2. Yazar: YILMAZ PULCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç Çeşitli klinik enfeksiyonlara yol açabilen bir bakteri olan Staphylococcus aureus'un virulans faktörlerinin önemli düzenleyicilerinden biri agr sistemidir. Farklı agr tiplerinin belirli virulans faktörleri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada klinik örneklerden izole edilmiş olan S. aureus'ların çeşitli toksin genleri, agr tipleri ve antibiyotik duyarlılıkları belirlenerek birbirleriyle, örnek tipleriyle ve toplum kökenli ve hastane kökenli enfeksiyonlarla ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Klinik örneklerden izole edilen 75 MRSA ve 75 MSSA suşu çalışmaya alınmıştır. İzolatlar MALDI TOF-MS (BioMérieux, Fransa) otomatize sistemi kullanılarak tanımlanmıştır. Sefoksitin duyarlılığı disk difüzyon, diğer antibiyotik duyarlılıkları sıvı mikrodilüsyon yöntemleriyle araştırılmıştır. Agr grup genleri ile toksin genlerinden sea, seb, sec, sed, see, eta, etb, tst ve pvl PZR yöntemiyle araştırılmıştır. Bulgular En sık agr grup 1 saptanmış, bunu sırasıyla grup 3 ve 2 takip etmiştir. Agr grup 3 içerisinde metisiline dirençli izolatların, agr grup 2'de metisiline duyarlı izolatların baskın olduğu görülmüştür. İdrar örneklerinde agr grup 1 izolatlarına daha sık rastlanmıştır. Toksin genlerinden en fazla sea geni saptanmıştır. Tetrasikline ve eritromisine dirençli izolatların daha çok agr grup 3' te toplandığı görülmüştür. Toksin gen skoru 2 ve üzeri olanların sıklıkla agr grup 3'te, 2' nin altında olanlarınsa agr grup 1'de toplandığı saptanmıştır. İzolatlardan eta, tst ve pvl içerenlerin yüksek oranda trimetoprim-sülfametoksazol direnci gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç Agr grupları ile antibiyotik direnci ve toksin üretimi arasında ilişkiler bulunması, virulans faktörlerinin ve antibiyotik direncinin öngörülmesinde agr gruplarının belirleyici olabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda yapılacak detaylı çalışmalar S. aureus enfeksiyonlarının patogenezinin daha iyi anlaşılmasına ve yeni tedavi seçeneklerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose Staphylococcus aureus is a bacterium that can cause various community and hospital-acquired clinical infections, and one of the important regulators of virulence factors is the agr system. Different types of agr are thought to be associated with certain virulence factors. In this study, it was aimed to determine the various toxin genes, agr types and antibiotic susceptibility of S. aureus isolated from clinical specimens and to determine their relationships with each other, sample types and community-acquired and hospital-acquired infections. Materials and methods Total of 75 MRSA and 75 MSSA strains isolated from clinical specimens were included in the study. Isolates were identified using the MALDI TOF-MS (BioMérieux, France) automated system. Susceptibility to cefoxitin was investigated by disc diffusion and other antibiotic susceptibility broth microdilution methods. Agr group genes and toxin genes sea, seb, sec, sed, see, eta, etb, tst and pvl were investigated by PCR method. Results The most frequently detected agr group was 1, followed by group 3 and 2, respectively. Methicillin-resistant isolates were dominant in agr group 3, and methicillin-susceptible isolates were dominant in agr group 2. Agr group 1 isolates were found more frequently in urine samples. Among the toxin genes, the most sea gene was determined. It was observed that the isolates resistant to tetracycline and erythromycin were mostly collected in group 3 agr. It was determined that those with toxin gene scores of 2 and above were mostly in agr group 3, and those with a toxin gene score below 2 in agr group 1. It was determined that the isolates containing eta, tst and pvl showed a high rate of trimethoprim-sulfamethoxazole resistance. Conclusion The relationship between agr groups and antibiotic resistance and toxin production suggests that agr groups may be determinative in the prediction of virulence factors and antibiotic resistance. Detailed studies on this subject will help to better understand the pathogenesis of S. aureus infections and to develop new treatment options.