Developments on capabilities of open-source compressible flow solvers for wall-bounded separated flows
Duvar-sınırlı, ayrılmalı akışlar için açık kaynaklı akış çözücülerinin yeteneklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 802606
  2. Yazar: ERDEM DİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) günümüzde pek çok mühendislik akışı için standart analiz yöntemi olmuştur. İlerleyen bilgisayar teknolojisi HAD'ın kullanım alanını daha karmaşık akışlara yönelik olarak genişletmektedir. Ancak, çağdaş HAD uygulamalarının ayılmalı akışlar için yeterli başarım sergilediği henüz gösterilmemiştir. Bu çalışmada, duvar-sınırlı ayrılmalı akış problemlerinin benzetimi ile ilgili sorunlara yönelik olarak yeni model ve yöntemlerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Türbülans modelleme, HAD analiz modeli oluşturulurken kritik bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok türbülans modeli yüzeyi takip eden akışlar için kalibre edilmiştir ancak bu varsayım, ayrılmalı akışlar için geçerli değildir. Buna karşın, k-kL türbülans modelinin, ayrılmalı akışlarda türbülans özeliklerini daha iyi tahmin edebildiği önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada, k-kL türbülans modelinin bu potansiyeli, girdaplı akışlar için daha isabetli RANS hesaplamalarının yapılmasına yönelik olarak kullanılmıştır. k-kL türbülans modeli, endüstriyel ölçekteki dış akış aerodinamiği problemleri üzerinde doğrulanmış ve geliştirilmiştir. Çalışmanın önemli bir çıktısı, girdaplı akış benzetimi yeteneğine sahip bir akış çözücüsü olmuştur.
Özet (Çeviri)
Computational Fluid Dynamics (CFD) has become a standard analysis tool for various engineering flows. Advancing computer technology has been extending the use of CFD in flows involving increasingly challenging features. However, modern CFD tools have not been proven to their adequate performance for separated flows. In this study, we investigate novel techniques in CFD for robust and accurate simulation of wall-bounded separated flows in external aerodynamic problems. Turbulence modeling is one of the crucial aspects affecting the computational accuracy of this type of flow. Most of the turbulence models are calibrated in attached flow conditions, which contradicts the main features of flow separation. In contrast, the newly-developed k-kL turbulence model previously showed scale-adaptive character for separated flows. This research uses its potential for more accurate RANS computations of vortical flows. The k-kL turbulence model is validated and further improved for industrial-scale external aerodynamic test cases. A flow solver capable of accurate vortex flow simulation is the primary outcome of the research.