L'Expérience du temps, de l'espace et du corps dansles arts numériques
Dijital sanatlarda zaman, mekan ve beden deneyimi
  1. Tez No: 802607
  2. Yazar: MERVE KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. SOPHİE ISABELLE DUFOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yirminci yüzyılın sonunda,“sanal gerçeklik”terimi insanoğlu ile bilgisayar ekranı arasındaki ilişkiyle popülerlik kazandı. 1990'larda sanatçılar“içine çeken”olarak tanımlanan sanal gerçeklik yerleştirmeleri tasarlamaya başladı. Bu yerleştirmelerin etkileşimli ve sarmalayıcı boyutları, eserin deneyimini ve erişilebilirliğini sorgulatmaktadır. Bu çalışma, üç boyutlu bir evren olarak ele alınan sanal sanatta zaman, mekân ve beden deneyimini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma , yeni dijital teknolojilerin bizi zamanı, mekânı ve sanat eseriyle bedensel ilişkimizi tamamen farklı bir şekilde algılamaya yönelttiğini göstermeyi amaçlıyor. Dijital teknoloji zamanla olan ilişkimizi, mekânı algılama biçimimizi ve sanat aracılığıyla mekânda yaşama ya da yeniden yaşama biçimimizi dönüştürüyor. Bu da temel bir soruyu gündeme getiriyor: Bir sanat eserini fiziksel olarak nasıl sahipleniriz? Öyle görünüyor ki, Daha farklı sanat biçimlerinin yanı sıra yeni bir sanat biçimini ve çağdaş sanata uygun olarak biçimsel bir estetikten ziyade şimdi ve buranın estetiği olan yeni bir estetik teorisini gerekçelendirmemiz gerekiyor.
Özet (Çeviri)
At the end of the twentieth century, what was known as“virtual reality”began to take hold between the human being and the computer screen. In the 1990s, artists began to create virtual reality installations that were described as“immersive”. The interactive and immersive dimensions of these installations call into question the experience of the work and its accessibility. This study seeks to question the experience of time, space and the body in virtual art as a three-dimensional universe. My research seeks to show that new digital technologies lead us to a completely different way of conceiving time, space and our bodily relationship to the work of art. Digital technology is transforming our relationship with time, our way of perceiving space and living or re-living in it through art. This raises a fundamental question: how do we physically appropriate a work of art? It seems that our sensitive and intellectual relationship is modified in virtual art. We need to justify a new form of art alongside more different forms of art, and the need for a new aesthetic theory that is more an aesthetic of the here and now than a formal aesthetic in line with contemporary art.