Production and characterization of ZnO nanoparticles by biosynthesis
Biyosentez ile ZnO nanopartiküllerinin üretim ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 802633
  2. Yazar: MOHANAD FAWZI MUTAR MUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GENÇYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, biyosentez yöntemi ile ZnO nanoparçacıklarının (ZnO-NP) üretimi ve karakterizasyonu yapılmıştır. ZnO-NP'ların biyosentez ile üretiminde farklı mantar kültürleri (Penicillium Citrinum, Fusarium Solani, Aspergillus Flavus ve Aspergillus Niger) kullanılmıştır. Üretilen ZnO-NP'lerin fiziksel ve antibakteriyel özellikleri üzerine üretimde kullanılan mantar kültürlerinin etkisi araştırılmıştır. Elde edilen ZnO-NP'lerin yapısal özelikleri X-Ray difaktometresiyle incelenmiştir. Farklı mantar kültürlerinin ZnO-NP'ların büyüme yönü, fazı, tane boyutu ve dislokasyon yoğunluğu gibi yapısal özellikleri üzerinde etkisi incelenmiştir. ZnO-NP'lerin optik özellikleri incelenirken soğurma ve geçirgenlik spektrumları kullanılmıştır. Bant boşlukları, Urbach enerjileri, bant enerjileri, parçacık boyutları, gözeneklilik, yarıçapları ve kırılma indisi gibi optik paramatereler hesaplanmıştır. ZnO-NP'lerin morfolojik özellikleri ve elemental anazleri taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Biyosentez ile ZnO-NP'lerin üretiminde kullanılan mantar kültürünün nanoparçacıkların morfolojik özellikleri ve stokiyometrisi üzerine önemli etkiler yaptığı tespit edilmiştir. Antibakteriyel aktivite analizlerinde agar disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Antibakteriyel aktiviteleri beş farklı bakteri türü üzerinde test edilmiş ve ZnO-NP'lerin tüm test bakteri türleri üzerinde antibakteriyel etkiye sahip olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the production and characterization of ZnO nanoparticles (ZnO-NP) was carried out by biosynthesis method. Different fungal cultures (Penicillium Citrinum, Fusarium Solani, Aspergillus Flavus and Aspergillus Niger) were used in the biosynthesis production of ZnO-NP. The effect of fungal cultures used in production on the physical and antibacterial properties of the produced ZnO-NP was investigated. The structural properties of the obtained ZnO-NP were investigated by X-ray diffactometry. The investigation of different fungal cultures on the structural properties of ZnO-NP such as growth direction, phase, grain size and dislocation density were investigated. The absorption and transmittance spectra were used to examine the optical properties of ZnO-NP. Optical parameters such as band gaps, Urbach energies, band energies, particle sizes, porosity, radii and refractive index were calculated. Morphological properties and elemental analysis of ZnO-NP were investigated using scanning electron microscopy. It has been determined that the fungal culture used in the production of ZnO-NP by biosynthesis has significant effects on the morphological properties and stoichiometry of nanoparticles. Agar disc diffusion method was used for antibacterial activity analysis. Their antibacterial activities were tested on five different bacterial species and it was observed that ZnO-NP had antibacterial effects on all test bacterial species.