Production and characterization of heterostructured NiO/FTO-NiO/ITO-NiO/glass films
Hetero yapılı NiO/FTO-NiO/ITO-NiO/cam filmlerinin üretim ve karakterizasyonu
- Tez No: 802634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GENÇYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Sıralı İyon Adsorpsiyon ve Reaksiyon yöntemi (SILAR) ile farklı tabanlar kullanılarak nikel oksit (NiO) filmlerinin üretimi ve karakterizasyonu yapılmıştır. NiO filmlerinin üretiminde Glass, FTO, ITO olmak üzere üç farklı taban kullanılarak NiO-Glass, NiO-FTO, NiO-ITO filmleri elde edilmiştir. Üretilen filmlerin yapısal, optiksel, elektriksel ve yüzeysel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kullanılan tabanların NiO filmlerinin fiziksel özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. X-ışını desenleri kullanılarak filmlerin kristalleşme seviyesi, tane boyutu, mikro gerilme, birim hücre sabitleri ve dislokasyon yoğunluğu gibi yapısal özellikleri belirlenmiştir. Tüm filmler kübik bir kristal yapıda ve (200) doğrultusunda tercihli bir yönelime sahiptir ve tane boyutları 30-60 nm arasında değişmektedir. Filmlerin optik analizleri sonucu, optik enerji aralığı değerlerinin 3,56 – 4 eV aralığında değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca ITO taban kullanımının geçirgenlik değerlerini (% 40) belirgin bir şekilde arttırdığı belirlenmiştir. Filmlerin elektriksel özellikleri akım-voltaj (I-V) karakterizasyonu yapılarak incelenmiştir. Tüm filmler omik elektriksel özelliğe sahiptir. Filmlerin ideal faktör (η) ve voltaj bariyeri (B) değerleri sırasıyla 1,44-3,44 ve 0,49-0,59 eV aralığında değiştirmiştir. Filmlerin yüzey morfolojileri incelenerek homojen bir dağılıma sahip olduğu ve taban seçiminin yüzeydeki tane boyutunu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nickel oxide (NiO) films were produced using different substrates using the cascading ion layer adsorption and reaction (SILAR) method. NiO films were deposited on Glass, FTO and ITO substrates, and NiO/FTO, NiO/ITO, and NiO/Glass films were obtained. Structural, optical, electrical, and surface properties of the produced films were investigated. In addition, the effect of the used substrates on the physical properties of NiO films was investigated. By using X-ray patterns, the structural properties of the films such as crystallization level, grain size, micro-strain, unit cell constants and dislocation density were determined. All films have a cubic crystal structure and a preferential orientation in the (200) direction, and the grain sizes of the films range from 30-60 nm. As a result of the optical analyzes of the films, it was determined that the optical energy range values changed in the range of 3.56-4 eV. In addition, it was determined that the use of ITO base significantly increased the permeability values (40 %). The electrical properties of the films were investigated by current-voltage (I-V) characterization. All films have ohmic electrical properties. The ideal factor (η) and voltage barrier (B) values of the films changed in the range of 1.44-3.44 and 0.49-0.59 eV, respectively. By examining the surface morphologies of the films, it was determined that they have a homogeneous distribution and the choice of substrate affects the grain size on the surface.