Kent imajı algısı ve kent markalaşması üzerine Bolu'da bir araştırma
City branding and the perception of city image: A study in Bolu
  1. Tez No: 802658
  2. Yazar: ASLI ALTUNDAL ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET KARADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanların bir kenti; seyahat, eğitim, ikamet veya yatırım gibi çeşitli amaçlara bağlı olarak tercih etmesinde kentin imajı önemli bir etkiye sahiptir. Kent imajı kente ilişkin olumlu ve olumsuz bakış açıları, izlenimler, duygu ve düşünceler neticesinde varılan kanaatler ve inançların tümünü kapsar. Kentlerin belirli alanlarda öne çıkarak markalaşması kenti yeni yatırımcı ve yerleşimcilere daha cazip hale getirecek, diğer kentlerle rekabet etmesini kolaylaştıracak ve kent sakinlerinin markalaşmanın getirdiği sosyo-kültürel, ekonomik avantajlarından faydalanmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada kent markalaşmasının öneminden yola çıkılarak, marka kentlerin oluşum aşamalarının ve kent imajı unsurlarının Bolu'da yaşayanların perspektifinden tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Bolu'da yaşayan 384 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklem T-Testi uygulanmıştır. Katılımcıların kent imajı algıları demografik değişkenlere göre farklılık göstermiştir. Bolu'nun olumlu olarak en yüksek algılanan kent imajı unsurları aile yaşantısına uygun bir kent olması ile kenti ziyaret edenlerin memnun ayrılmasıdır. Bolu'daki toplu taşımanın yeterli düzeyde olmaması en düşük algılanan kent imajı faktörüdür. Şehrin doğal güzellikleri, şehrin konumu, şehire ulaşımın kolaylığı, şehrin güvenliği yeterli bulunmuştur. Uluslararası tanıtım aktivitileri ise katılımcılar tarafından en yetersiz bulunan kent markası faktörü olmuştur. Çalışmada Bolu'nun tanıtımına yönelik en iyi sloganın hali hazırda kullanılan "Tabiatın Kalbi Bolu'' sloganı olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları ile anket verileri değerlendirilerek Bolu kent imajının öne çıkan unsurları tespit edilmeye çalışılmış Bolu'nun markalaşma faaliyetlerine yönelik öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulguların kentin tüm paydaşları paylaşılması ile Bolunun markalaşmasının geliştirilmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kent İmajı, Kent Markalaşması, Bolu
Özet (Çeviri)
The image of a city has a significant impact on people's preference of a city for various purposes such as travelling, education, residence or investment. City image encompasses all the opinions and beliefs reached as a result of positive and negative perspectives, impressions, feelings and thoughts about the city. In this study, based on the importance of city branding, it is aimed to determine the formation stages of brand cities and city image elements from the perspective of Bolu residents. For this purpose, a questionnaire was applied to 384 people living in Bolu. The data obtained were analysed in IBM SPSS programme. Participants' perceptions of city image differed according to demographic variables. The most positively perceived city image elements of Bolu are that it is a city suitable for family life and that visitors to the city leave the city satisfied. Inadequate public transport in Bolu is the lowest perceived city image factor. The natural beauties of the city, the location of the city, the ease of access to the city and the security of the city were found sufficient. International promotional activities were the most inadequate city brand factor by the participants. The study revealed that the best slogan for the promotion of Bolu is the currently used slogan“Heart of Nature Bolu”. By evaluating the research findings and survey data, the prominent elements of Bolu's city image were tried to be determined and suggestions for Bolu's branding activities were presented. It is foreseen that the findings obtained will contribute to the development of the branding of Bolu by sharing with all stakeholders of the city. KEYWORDS: City Image, City Branding, Bolu