IVF yapılan normal ve düşük ovaryan yanıtlı hastalarda serum ve foliküler sıvılarında oksidatif stres parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of oxidative stress parameters in serum and follicular fluid of normal and LOW ovarian responder patients undergoing in vitro fertilization (İVF)
- Tez No: 802657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızın amacı IVF tedavisi gören normal ve düşük ovaryan yanıtlı hastalarda, yumurta toplama günü alınan serum ve folikül sıvılarında, TAS, TOS ve OSİ düzeylerinin oosit maturasyonu, embriyo kalitesi ve klinik gebelik sonuçları ile ilişkisinin ortaya konmasıdır. Prospektif ve tek merkezli olarak planlanan bu çalışmaya, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi‟nde Mart 2022 ve Mart 2023 tarihleri arasında IVF tedavisi gören 18-35 yaş arası, 40 adet normal, 40 adet düşük ovaryan yanıtlı toplam 80 infertil kadın hasta dahil edildi. Erkek faktörü, Hipo-hipertiroidi, hiperprolaktinemi, adrenal disfonksiyon gibi diğer infertilite sebeplerine sahip hastalar çalıĢmaya dahil edilmedi. Hastalar Bologna tanı kriterlerine göre normal veya düşük ovaryan yanıtlı olarak sınıflandırılarak, yaş, VKİ, infertilite tipi gibi demografik verilerin yanında yumurta toplama günü alınan serum ve folikül sıvılarından çalışılan AMH, TAS, TOS ve OSİ parametreleri kullanıldı. Ardından bu parametrelerle oosit kalitesi, embriyo kalitesi ve klinik gebelik sonuçları arasındaki ilişki incelendi. Normal ve düşük ovaryan yanıtlı hasta grupları arasında yaş ve VKİ açısından anlamlı fark izlenmedi ancak AMH ve AFC değerleri anlamlı olarak normal ovaryan yanıtlı hastalarda yüksek saptandı. Normal ovaryan yanıtlı hasta grubunda elde edilen toplam oosit, toplam M2 oosit, toplam 2PN oosit sayıları ve maturasyon oranı düşük ovaryan yanıtlı hasta grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti. Norrmal ovaryan yanıtlı hastalarda serum ve foliküler sıvıdaki TAS seviyeleri düşük ovaryan yanıtlı hasta grubuna göre daha yüksektir. Düşük ovaryan yanıtlı hastalarda serum ve foliküler sıvıdaki TOS seviyeleri ve OSİ değerleri, normal ovaryan yanıtlı hasta guruba göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Normal ovaryan yanıtlı hasta grubunda embriyo kalitesi iyi (garde 1-2) olan hastalarda folikül sıvısında TAS seviyeleri yüksek olarak bulunmuştur, bu da normal ovaryan yanıtlı hastalarda folikül sıvısındaki yüksek TAS seviyelerinin embriyo kalitesi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Normal ovaryan yanıtlı hasta grubunda embriyo kalitesi kötü (grade-3) olan hastalarda serum OSİ seviyeleri yüksek olarak bulunmuştur, bu da normal ovaryan yanıtlı hastalarda serumdaki yüksek OSİ seviyelerinin embriyo kalitesi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Düşük ovaryan yanıtlı hasta grubunda embriyo kalitesi açısından serum ve foliküler sıvında, oksidatif stres parametrelerinde anlamlı fark saptanmadı. IVF tedavisi sonucu klinik gebelik elde edebilen normal ovaryan yanıtlı hastalarda, folikül sıvısındaki TAS değeri klinik gebelik elde edemeyen gruptan anlamlı olarak daha yüksek olarak izlendi. Klinik gebelik elde eden düşük ovaryan yanıtlı hasta grubunda oosit maturasyonu ve foliküler sıvı TAS değeri anlamlı olarak yüksek olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the relationship between IVF outcomes and serum and follicular fluids TAS, TOS and OSI levels in normal and low ovarian responsive patients undergoing IVF treatment. In this prospective, single-center study, a total of 80 infertile women aged 18-35 years, 40 with normal ovarian response and 40 with low ovarian response, who underwent IVF treatment at Gazi University Medical Faculty Assisted Reproductive Techniques Center between March 2022 and March 2023, were included. Patients with other causes of infertility such as male factor, hypo-hyperthyroidism, hyperprolactinemia, adrenal dysfunction were excluded. Patients were classified as normal or low ovarian responder according to the Bologna diagnostic criteria. Demographic data including, BMI, infertility type and AMH, TAS, TOS and OSI parameters obtained from follicular fluids collected during oocyte pick-up and serum were evaluated. The relationship between these parameters and oocyte quality, embryo quality and clinical pregnancy outcomes was then analyzed. There was no significant difference in age and BMI between normal and low ovarian responsive patient groups, but AMH and AFC values were significantly higher in normo-responder patients. The total number of oocytes, total M2 oocytes, total 2PN oocytes and maturation rate were significantly higher in the normal ovarian responder patients compared to the low ovarian responder patients. TAS levels in serum and follicular fluid were higher in patients with normal ovarian response than in low ovarian responders. TOS levels in serum and follicular fluid and OSI values were significantly higher in patients with low ovarian response than in patients with normal ovarian response. In the normal ovarian response group, TAS levels in follicular fluid were found to be high in patients with good embryo quality (grade 1-2), suggesting that high TAS levels in FF of patients with normal ovarian response are associated with embryo quality. In the normal ovarian response patient group, serum OSI levels were high in patients with poor embryo quality (grade-3), suggesting that high OSI levels in serum are associated with embryo quality in patients with normal ovarian response. There was no significant difference in oxidative stress parameters in serum and follicular fluid in terms of embryo quality in the low ovarian response patient group. In patients with normal ovarian response achieving clinical pregnancy, TAS value in follicular fluid was significantly higher than the group who could not get pregnant. Oocyte maturation and follicular fluid TAS values were significantly higher in the low ovarian responder patients who achieved clinical pregnancy.