Diyabetik rat modelinde PRP'nin over ve endometrium üzerine etkisi
The effect of PRP on ovary and endometrium in diabetic rat model
- Tez No: 802668
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ARTUNÇ ÜLKÜMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Diyabetes Mellitus'un mikrovasküler hasar ve fibrozis yapıcı etkisi AMH, VEGF, TGFbeta, Pentraxin-3 üzerinden incelenerek, PRP tedavisinin over ve endometrium üzerindeki tedavi edici ve koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda sıçanlar üzerinde STZ aracılığı ile deneysel diyabet modeli oluşturuldu. Diyabetin fibrozis yapıcı etkisi belirli markerlar aracılığı ile histopatolojik yöntemlerle, histokimyasal boyamalarla ve biyokimyasal olarak incelendi. PRP tedavisin etkisi endometrium, ovaryum ve kan örnekleri üzerinden incelendi. Elde edilen bulgular ile gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Diyabetin overde atretik folikülleri indüklediği, over rezervini azalttığı, endometriumda fibrozisi arttırıp epitel bütünlüğünü bozduğu ve anjiogenezi azalttığı saptandı. PRP tedavisi verilen grupta AMH seviyesi hem intrauterin hem intraovaryan olarak diğer gruplara göre anlamlı artarken, VEGF seviyesi artmasına rağmen anlamlı farklılık saptanmadı. Tedavi verilen grupta TGFβ seviyeleri intraovaryan ve biyokimyasal olarak azalmasına rağmen endometrial olarak artmış saptandı. PTX3 seviyesi ise intrauterin azalmasına rağmen biyokimyasal ve intraovaryan olarak anlamlı farklılık saptanmadı. SONUÇ: Diyabetik ratlarda PRP tedavisi sonrası over rezervinin, endometrial bütünlüğün arttığı görülürken fibrozisin azaldığı saptandı. PRP kadın doğum kliniğinde klasik tedavilere destek olarak umut vadedici olabilir. ANAHTAR KELİMELER: PRP, Diyabetes Mellitus, TGFbeta, AMH, VEGF, PENTRAXİN-3
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to investigate the therapeutic and protective effects of PRP treatment on the ovary and endometrium by examining the microvascular damage and fibrosis-forming effect of diabetes mellitus on AMH, VEGF, TGF, Pentraxin-3. MATERIALS AND METHODS: In our study, an experimental diabetes model was created on rats by means of STZ. The fibrosis effect of diabetes was examined by histopathological methods, histochemical staining and biochemically by means of certain markers. The effect of PRP treatment was examined on endometrium, ovary and blood samples. The difference between the obtained findings and the groups was evaluated statistically. RESULTS: It was determined that diabetes induces atretic follicles in the ovary, decreases ovarian reserve, increases fibrosis in the endometrium, disrupts epithelial integrity, and decreases angiogenesis. AMH levels increased significantly in the PRP group compared to the other groups, both intrauterine and intraovarian, although VEGF levels increased, significant difference was not found. Despite the fact that, TGF levels decreased biochemically and intraovarian in the treated group, no endometrial increase was detected. Although PTX3 level decreased in utero, no significant difference was found in terms of biochemical and intraovarian. CONCLUSION: It was found that ovarian reserve and endometrial thickness increased after PRP treatment, while fibrosis decreased. PRP may be promising as a supplement to conventional treatments in the obstetrics clinic. KEYWORDS: PRP, Diabetes Mellitus, TGFb, AMH, VEGF, PENTRAXIN-3