Endodontik yıkama solüsyonu olarak kullanılan hipokloröz asitin farklı PH ve konsantrasyonlarda E.faecalis üzerindeki antibakteriyel etkinliğinin incelenmesi
Antibacterial efficacy of hypochlorous acid as endodontic irrigating solution on E.faecalis at different PH and concentrations
- Tez No: 802669
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, hipokloröz asidin (HOCl) farklı pH ve konsantrasyonlarının Enterococcus faecalis (E. faecalis) biyofilmi üzerindeki antibakteriyel etkinliği, sodyum hipoklorit (NaOCl) ile karşılaştırılmıştır. 85 adet çekilmiş, tek köklü tek kanallı insan dişi ProTaper Next(ProTaper Next,Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) NiTi döner alet sisteminin X5 eğesine kadar sırasıyla şekillendirilmiştir. Örnekler otoklavda steril edildikten sonra içlerinden 5 örnek ayrılmış, bu örneklere bakteri ekimi yapılmadan sadece besiyeri eklenmiştir. Kalan örneklere E.faecalis ATCC 29212 suşunun triptik soy agar besiyerlerindeki 24 saatlik taze kültürleri 7 gün boyunca 37°C'de biyofilm oluşturmak amacıyla inkübe edilmiştir. Örneklerin 8 tanesi rastlantısal olarak biyofilm doğrulamak amacıyla ayrılmış, kalan örnekler 6 deney grubuna bölünmüştür (n=12). 1. Grup %5,25 NaOCl ile, 2. Grup 6 pH 550 ppm HOCl ile, 3. Grup 4,5 pH 550 ppm HOCl ile, 4. Grup 6 pH 250 ppm ile, 5. Grup 4,5 pH 550 ppm ile, 6. Grup ise (negatif kontrol) steril distile su ile yıkanmıştır. Her diş için 3 adet # 30'luk steril kağıt konlar kanalda 15 sn boyunca bekletilerek mikrobiyolojik örnekler alınıp 1 ml triptik soy buyyon besiyeri içeren tüplere konularak 10 sn vortekslenmiştir. Ardından 10 katı sulandırımları yapılarak ve bile esculin agar besiyerinde inokule edilerek 37℃'de 24 saat inkübe edildikten sonra üreyen koloniler sayılmış ve sonuçlar colony forming unit (CFU) olarak sayılarak hesaplanmıştır. E.faecalis sayısında azalma yüzdeleri karşılaştırıldığında hipokloröz asitin farklı pH ve konsantrasyonları ile %5,25 NaOCl arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial efficacy of different pH and concentrations of hypochlorous acid (HOCl) on the biofilm Enterococcus faecalis (E.faecalis) was compared with sodium hypochlorite (NaOCl). Eighty-five single rooted human teeth were instrumented up to X5 with NiTi rotary system (ProTaper Next, Dentsply). After sterilization in an autoclave, 5 samples were kept as control without bacterial inoculation. 24-hour fresh culture of E.faecalis ATCC 29212 strain, in tryptic soy agar, was incubated into the teeth to form a biofilm at 37°C for 7 days. Eight of the samples were randomly separated for biofilm verification, and the remaining samples were divided into 6 experimental groups (n=12). Group 1 with 5.25% NaOCl, 2. Group 6.5 pH with 550 ppm HOCl, 3. Group 4.5 pH with 550 ppm HOCl, 4. Group 6 pH with 250 ppm, 5. Group 4.5 pH with 550 ppm, 6. The group was irrigated with saline (negative control). For each tooth,three pieces of # 30 sterile paper points were kept in the canal for 15 seconds; microbiological samples were taken and placed in tubes containing 1 ml of tryptic soy buyyon and vortexed for 10 seconds. Then, after 10 times the reconstitution and incubation at 37°C for 24 hours by incubating in the bile esculin agar, the colonies that reproduced were counted, and the results were calculated by counting as colony forming unit (CFU). When the percentages of decrease in the number of E. faecalis were compared, there was no significant difference between HOCl goups and NaOCl (p>0.05).