Hayasızca hareketler suçu
Indecent acts
- Tez No: 802667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanlık tarihinin başından itibaren cinsellik önemli bir gündem olmuştur. Cinselliğin sınırlarının çizilmesi zor olsa da genel ahlak kavramı altında sıklıkla bir sınırlandırma sebebi olarak kendisini var etmiştir. Toplum düzeninin belirlenmesinde büyük bir etken olan genel ahlak kavramına, içerisinde bulunulan dönemin şartlarına göre çok çeşitli tanımlar getirilmiştir. Genel ahlakın geniş ya da dar yorumlanması toplumdaki davranış şekillerini de doğrudan etkilemiştir. Genel ahlak sınırlandırmalarının bir uzantısı olarak da toplum içinde yapılması gereken ve yapılmaması gereken kurallar doğmuştur. Alenen cinsel ilişkiye girmek ve teşhirciliğin yapılmaması gereken davranışlar olması bu sınırın bir göstergesidir. Alenen cinsel ilişkiye girmek ve teşhircilik her ülkede suç olarak düzenlenmemiş olsa da TCK'da hayasızca hareketler başlığı altında 225. maddede suç olarak tanımlanmıştır. Hayasızca hareketler suçunun inceleceği çalışmamızın genel ahlak kavramı ve ilgili kavramların tanım çeşitliliğine yer verilecektir. Hayasızca hareketler suçu ile ilgili olan müstehcenlik suçu ve Askeri Ceza Kanunu'ndaki düzenleme çalışmanın ikinci bölümünün konusunu oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde ise hayasızca hareketler suçunun unsurları ve uygulamadaki yansıması bulunmaktadır. Çalışma konusu suçun belirlilik ilkesi ile ilişkisi ve ceza hukukundaki bulunması gereken yer çalışmanın temel tartışmasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sexuality has always attracted great interest since the beginning of human history. Even though it is hard to draw the boundaries of sexuality, such boundaries have often existed under the concept of public morality. The concept of general morality, which is a major factor in determining the social order, has been given various definitions according to the circumstance of the period. The broad or narrow interpretation of general morality has directly affected the behavioral patterns in society. As an extension of the boundaries of general morality, rules indicating what to do, and what not to do in society have emerged. Public sexual intercourse and exhibitionism are behaviors that should not be done, which is an indication of this boundary. Although public sexual intercourse and exhibitionism are still not regulated as crimes in every country, they are defined as criminal acts under the title of indecent acts in Article 225 of the Turkish Penal Code. In our study, which will examine the crime of indecent acts, the concept of general morality and the diversity of definitions of related concepts will be examined. The crime and concept of obscenity, which is related to the crime of indecent acts and military criminal code will be deat with in second part. In the third part, the elements of the crime of indecent acts and the case law on this crime will be evaluated. . The relationship between this crime and the principle of certainty and its place in criminal law constitute the main discussion of the study.