Romatoid artritli bireylerde artrit-aşırı iş yükü ölçeği'nin türkçe versiyonunun kültürel adaptasyonu, güvenirlik ve geçerliliğinin incelenmesi
The cultural adaptation, reliability, validity of the Turkish version of the arthritis-work spillover in individuals with rheumatoid arthritis
- Tez No: 802675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT YAPRAK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Artrit-Aşırı İş Yükü Ölçeği'nin Türkçe kültürel adaptasyonunun yapılması, geçerli ve güvenilir olup olmadığının incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 51,92±9,21 yıl olan, 52'si kadın 8'i erkek 60 Romatoid Artritli (RA) birey dahil edildi. Katılımcılara demografik bilgi formu, Artrit-Aşırı İş Yükü Ölçeği (A-AİYÖ), Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi DASH ve alt ölçeği DASH İş Modeli (DASH-W), Romatizma Etki Ölçüm Skalası (AIMS2), Hastalık Aktivite Skoru (DAS 28) ve Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) uygulandı. Ölçeğin güvenirlik analizi için iç tutarlılık analizi ve test-tekrar test yöntemi kullanıldı. Test-tekrar test yöntemi için 30 katılımcıya 7 gün sonra A-AİYÖ tekrar uygulandı. Geçerlik analizi için açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Benzer ölçek geçerliği için DASH-W, AIMS2-Rol ve KAPÖ ölçümleri ile Spearman korelasyon analizi yapıldı. Çalışmada kullanılan diğer ölçekler ile AAİYÖ arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: İç tutarlılık için Cronbach Alfa katsayısı 0,86 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to adapt cultural differences, validity and reliability of the AWS scale for Turkish society. Method: The study included 60 individuals with RA, 52 women and 8 men, with a mean age of 51.92+9.21 years. Demographic information form, Arthritis-Work Spillover (AWS) scale, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) and its subscale DASH-Work, Arthritis Impact Measurement Scales (AIMS2), Disease Activity Score (DAS28), and Canadian Occupational Performance Measure (COPM) were administered to the participants. Internal consistency analysis and test-retest method were used for reliability analysis. For the test-retest method, 30 participants were administered AWS scale again after 7 days. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed for validity analysis. For convergent and discriminant validity, Spearman correlation analysis was performed according to DASH-W, AIMS2-Role subcomponent and COPM. Spearman correlation analysis was used to examine the relationship between AWS scale and other scales used in the study. Results: In the reliability analysis, Cronbach's alpha coefficient was used for internal consistency and the result was 0.86.