Pseudo null eğriler tarafından üretilen bazı yüzeyler
Surfaces generated by pseudo null curves
- Tez No: 802685
- Danışmanlar: DOÇ. MELEK ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, pseudo null eğriler ve pseudo null eğriler tarafından üretilen bazı yüzeyler incelenmiştir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde kaynak araştırması yapılmıştır. Üçüncü bölümde konu ile ilgili temel kavramlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde pseudo null eğriler incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde pseudo null eğri örnekleri verilmiştir. Verilen bu örnekler şekillerle desteklenmiştir. Beşinci bölümde pseudo null eğriler tarafından üretilen bazı yüzeyler incelenmiştir. Bu bölümde pseudo null eğriler tarafından üretilen yüzeylerle ilgili örnekler verilmiştir. Verilen bu örnekler şekillerle desteklenmiştir. Altıncı ve son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pseudo null curves and some surfaces generated by pseudo null curves are examined. This thesis consists of six sections. In the first section, general information about the subject is given. In the second section, resource research is done. In the third section, the basic concepts related to the subject are discussed. In the fourth section, pseudo null curves are examined. Also in this section, examples of pseudo null curves are given. These examples are supported by figures. In the fifth section, some surfaces generated by pseudo null curves are examined. In this section, examples of surfaces generated by pseudo null curves are given. These examples are also supported by figures. In the sixth and last section, conclusions and recommendations are given.