Prematüre doğum öyküsü olan hastaların nörolojik gelişimlerini etkileyen risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors affecting the neurological development of patients with A history of premature birth
  1. Tez No: 802684
  2. Yazar: DİLEK BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç prematüre doğum öyküsü olan hastaların nörolojik gelişimlerini etkileyen prenatal, natal, postnatal risk faktörleri arasındaki ilişkiyi araştırmak ve nöroloji takibinde uygun yaklaşımları belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Çocuk Nöroloji BD polikliniği'ne 1 Ocak 2020 - 1 Ocak 2021 tarihleri arasında başvuran, prematüre doğum öyküsü olan ve Çocuk Nöroloji polikliniği'nde takip edilen, 18 yaş altı, gestasyonel doğum haftası 37 haftanın altında olan çocukların Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Kayıtları üzerinden anamnez, klinik seyir bilgileri, laboratuvar değerleri, kranyal USG, kranyal manyetik rezonans, elektroensefolografi, nöropsikometrik değerlendirilme sonuçlarını içeren retrospektif bir çalışmadır. Bulgular: Toplam 197 çocuk hastanın 89'u (%45,2) kız, 108'i (%54,8) erkek iken son değerlendirme yapılan aktüel yaş 50,02±44,86 ay idi. Doğum şeklinin 183(%92,9)'ünde sezaryan olduğu dikkati çekmiştir. 5. dk Apgar skoru 7 ve altında 117(%59,4) hasta saptandı. İleri derecede ve çok preterm olan 69(%35), ileri derecede düşük doğum ağırlığı olan 28(%14,2) hasta olduğu gözlemlendi. Yenidoğanda yoğun bakımda 115 hastaya kranyal USG yapıldığı, 43(%37,3)'ünde anormallik olduğu, 117 hastaya kranyal MRG yapıldığı, 86 (%73,6)'sında anormallik, 28(%14,2) hastada nöbet öyküsü, 48(%24,4) hastada nöroloji takibinde nöbet olduğu saptandı. Hastaların nöroloji izlemindeki son muayene bulgularında 120(%60,9) hastada anormallik, Denver Gelişimsel Tarama Testi-II yapılan 101 hastanın 61(%30,9)'inde anormallik olduğu saptanmıştır. Nöroloji takibinde 90(%45,7) hastanın özel eğitim aldığı gözlemlendi. Düşük doğum ağırlıklı hastalarda(p=0,038), doğum haftası(
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between prenatal, natal and postnatal risk factors affecting the neurological development of patients with a history of premature birth and to determine appropriate approaches in neurology follow-up. Materials and Methods: Patients with a history of premature birth who admitted to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Neurology between January 01, 2020 and January 01, 2021, were followed up in the pediatric neurology outpatient clinic. It is a retrospective study that includes medical history, laboratory parameters, cranial ultrasonography (USG) and magnetic resonance imaging, electroencephalography, neuropsychometric evaluations through Hospital Information Management System Records. Results: While 89 (45.2%) of the 197 patients were female and 108 (54.8%) were male, the actual age at the last evaluation was 50.02±44.86 months. It was noted that 183 (92.9%) of the deliveries were cesarean section. There were 117 (59.4%) patients with 5th minutes Apgar score of seven and below. It was observed that there were 69 (35%) patients with severe and very preterm, and 28 (14.2%) patients with extremely low birth weight. Cranial USG was performed in 115 patients in the neonatal intensive care unit, 43 (37.3%) had abnormalities, 117 patients underwent cranial MRI, 86 (73.6%) had abnormality, 28 (14.2%) patients had seizure history, 48 Seizure was detected in the patient (24.4%) in the neurology follow-up. In the last examination of the patients during follow-up, abnormal neurological findings was observed in 120 (60.9%) patients, and abnormality was found in 61 (30.9%) of 101 patients who underwent Denver Developmental Screening Test-II. It was observed that 90 (45.7%) patients received special education. In low birth weight patients (p=0.038), birth week (