Yapılandırılmış hasta eğitimi ve telefonla hemşirelik izleminin biyolojik ajan kullanan romatoid artrit tanılı bireylerin, öz-etkililik durumu, ağrı ve hastalık aktivitesi düzeyine etkisi
The effect of structured patient education and nursing follow-up by phone on the self-efficacy, pain and disease activity level of individuals diagnosed with rheumatoid arthritis using biological agents
- Tez No: 802686
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TEL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma; telefonla hemşirelik izleminin biyolojik ajan kullanan RA tanılı bireylerin öz-etkililik durumu, ağrı ve hastalık aktivitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 32 müdahale, 32 karşılaştırma grubu olmak üzere 64 birey oluşturdu. Araştırma randomize kontrollü deneysel çalışma deseninde yapıldı. Verilerin toplanmasında; 'Kişisel Bilgi Formu', 'Artritli Bireylerde Öz-Etkililik Ölçeği', 'Ağrı Vizuel Analog Skalası' ve 'DAS 28' skoru kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ort±ss), kategorik değişkenler için frekans dağılımları kullanıldı. Araştırmaya katılan müdahale grubundaki bireylerin; %65.6'sının kadın, yaş ortalamalarının 50.12 (±13.20) olduğu, araştırmaya katılan karşılaştırma grubundaki bireylerin; %56.3'ünün kadın, yaş ortalamalarının 45.97 (±11.54) olduğu belirlendi. Müdahale ve karşılaştırma grubundaki bireyler arasında telefonla hemşirelik izlemi öncesi ilk değerlendirmede öz-etkililik, ağrı ve hastalık aktivitesinde bir farklılık saptanmadığı, müdahale grubundaki bireylerin yapılandırılmış hasta eğitimi sonrası sunulan 24 haftalık telefonla hemşirelik izlemi sonucunda, rutin poliklinik hizmeti alan karşılaştırma grubu bireylerle kıyaslandığında; öz-etkililik durumlarında artma, ağrı şiddetinde azalma ve hastalık aktivitesinde azalma olduğu belirlendi. Biyolojik ajan kullanan RA tanılı bireylerin öz-etkililik, ağrı ve hastalık aktivitesi düzenli takip edilmeli, eğitim gereksinimleri karşılanmalı, eğitimin etkinliğini artırmak ve sürecin daha etkin yönetilebilmesi için tele hemşirelik danışmanlığı uygulamaları yaygınlaştırılmalı ve hastaların tele hemşirelik danışmanlığına ulaşmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of structured patient education and nursing follow-up by phone on the self-efficacy status, pain and disease activity of individuals with RA using biological agents. The study sample consisted of 64 individuals, including 32 interventions and 32 comparison groups, who met the inclusion criteria. The research was conducted in a randomized controlled experimental study design. In data collection, 'Personal Information Form', 'Arthritis Self-Efficacy Scale', 'Visual Analog Scale' and 'DAS 28' score were used. Descriptive statistics (mean±sd) for numerical variables and frequency distributions for categorical variables were used for data analysis. Individuals in the intervention group; 65.6% of them were women and their mean age was 50.12 (±13.20); of the individuals in the control group 56.3% were female, mean age was 45.97 (±11.54). There was no difference in self-efficacy, pain and disease activity in the first evaluation before the nursing follow-up by phone between the individuals in the intervention and control group. But because of the 24-week nursing follow-up by phone of the individuals in the intervention group after the training, when compared with the individuals in the control group who received routine outpatient service; It was noted that there was an increase in self-efficacy, a decrease in pain severity and a decrease in disease activity. The self-efficacy, pain, and disease activity of individuals with a diagnosis of RA who use biological agents should be monitored regularly, training needs should be met, tele-nursing counseling practices should be expanded to increase the effectiveness of education and to manage the process more effectively, and arrangements should be made to enable patients to access tele-nursing counseling.