İskeletsel sınıf I, II, III maloklüzyonların tanısında kullanılan farklı sefalometrik parametrelerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of different cephalometric parameters using in the diagnosis of skeletal class I,II, III malocclusions
- Tez No: 802695
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızda ön-arka yönde ANB açısına, dik yönde SN/GoGn açısına göre oluşturulmuş alt gruplarda ANB, Wits ve APDI ölçümüne alternatif olarak önerilen Yen, W ve Tau açılarının maloklüzyonlarda tanı koyma başarısını değerlendirmek hedeflenmiştir. Araştırmamızda 2184 lateral sefalometrik radyografi içerisinden maloklüzyon karakterlerini en iyi yansıtan 144 lateral sefalometrik radyografi ile ön-arka yönde Sınıf I, Sınıf II, Sınıf III; dik yönde Low, Normal, High Angle olmak üzere 9 grup oluşturulmuştur. Çalışmamızda, dik yönde Normal grupta parametrelerin birbirleriyle olan korelasyon dağılımlarının diğer gruplara göre daha az olduğu görülmüştür. APDI, ANB ile Sınıf II, Sınıf III Low ve High angle gruplarda yoğun korelasyon göstermektedir. Wits'in ANB ile korelasyon göstermediği kombinasyonlarda; APDI'nin, Wits ile korelasyon gösterdiği görülmüştür. High angle Sınıf II bireylerde, Wits maloklüzyon şiddetini olduğundan daha az gösterme eğilimde olabilmektedir. Sınıf III bireylerde dik yönde Normal olan grup hariç tüm gruplarda parametreler birbirleri ile korelasyon göstermiştir. W ve Yen açılarının Sınıf I için norm değerleri çalışmamızda üst sınırlarda bulunmuştur. W, Tau ve Yen açıları Low ve High angle gruplarda Sınıf III maloklüzyonu teşhis etmede ANB, Wits ve APDI kadar başarılı bulunmuştur. W, Tau ve Yen açılarının tanı performansları ile ilgili daha kesin yorum yapabilmek için standart sapmalarının belirlenmesi, dik yönde farklı gruplarda incelenmesi ve farklı popülasyonlarda norm değerlerinin araştırılması gerekmektedir. Sınıf I ve Sınıf II dik yönü farklı bireylerde parametrelerin birbirleri ile korelasyon kombinasyonları Sınıf III gruba göre daha az olup belli bir paterne uygunluk göstermemektedir. Sonuç olarak, maloklüzyonların teşhisinde tek sefalometrik parametre ile tanı koymak yerine çok sayıda parametreden yararlanarak vakaları değerlendirmek esas olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to assess the diagnostic success of alternative angles (Yen, W, and Tau) compared to traditional measurements (ANB, Wits, and APDI) in subgroups based on ANB and SN/GoGn angles. We formed 9 groups (Class I, II, and III in sagittal relationship; Low, Normal, and High Angle in vertical pattern) using 144 representative lateral cephalometric radiographs from 2184. Result showed, that the correlation distributions of the parameters in Normal-angle were less than other groups. APDI shows strongly correlation with ANB in Class II, III Low and High-angle groups. In combinations where Wits was not correlated with ANB, APDI was correlated with Wits. In High-angle Class II individuals, Wits may tend to underestimate the severity of the malocclusion. Parameters were correlated with each other in all groups except Class III Normal-angle group. Norm values of W and Yen for Class I were found in the upper limits. W, Tau, Yen were as successful as traditional measurements in diagnosing Class III Low and High-angle groups. To make precise evaluations of the diagnostic performance of W, Tau, and Yen angles, determining their standard deviations, analyzing them in different vertical groups, and investigating norm values in diverse populations are necessary. The correlation combinations of the parameters with each other in Class I and II with different growth pattern are less than in the Class III and do not conform to a certain pattern. In conclusion, diagnosing malocclusions should involve assessing various parameters instead of with a single parameter.