Dijital ortamda alt kültür inşası: Geek alt kültürü üzerine sosyolojik bir araştırma
Subculture construction in digital environment: A sociological study on geek subculture
  1. Tez No: 802715
  2. Yazar: PINAR YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmada, alt kültür ve sanal topluluk birleşiminde ortaya çıkan yeni/mikro aidiyet ilişkilerinin görünümleri ele alınmaktadır. Bu bağlamda tezin amacı, Discord sanal topluluk oluşturma platformu ve geek kültürü kesişiminde topluluk duygusu üzerinden bireylerin kurmuş olduğu yeni/mikro aidiyet dinamiklerini anlamaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntem ve teknikleri benimsenmiş ve bu kapsamda Discord sanal topluluk oluşturma platformunda geek kültürüne yönelik içerik üreten Star Wars Türkiye-Sithpedi sunucunda yer alan 20 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında katılımcıların sosyal hayatlarında ortak ilgiler ve değerler ekseninde yaşadıkları yalnızlığı geek kültürü ve Discord özelinde oluşturdukları topluluk duygusu ekseninde mikro bir bağlamda telafi edebildikleri bulgulanmıştır. Bu doğrultuda dijital ortamların bireylere ortak ilgiler ve değerler bağlamında yeni birliktelikler oluşturmaları için önemli bir aidiyet alanı açtığı görülmüştür. Bu kapsamda ilk olarak katılımcılar sosyal hayatlarında karşılaştıkları sorunlardan uzaklaşmak amacıyla internet tabanlı gelişen geek kültürüne yönelmekte ve geek kültürü ile dijital ortamlar üzerinden ilgisel ortaklıklar kurmaktadırlar. İkinci olarak katılımcılar bu dijital ortamlarda sadece ilgilsel ortaklıklar özelinde değil değerler, arkadaşlıklar ve kendini ifade edebilme noktasında da birliktelikler kurmakta ve yalnızlıklarını gidermektedirler.
Özet (Çeviri)
This research explores the emergence of new/micro belonging relations that arise from the intersection of subculture and virtual communities. The objective of this thesis is to comprehend the new/micro belonging dynamics established by individuals through the sense of community created at the crossroads of the Discord virtual community building platform and geek culture.In this study, qualitative research methods and techniques were used belki utilized?. Consequently, in-depth interviews were conducted with 20 participants on the Star Wars Turkey-Sithpedi server, a Discord platform that produces content related to geek culture.The research findings suggest that participants were able to alleviate the loneliness experienced in their social lives by establishing connections based on common interests and values within the micro context of geek culture and the community they built on Discord. In this sense, it has been observed that digital platforms provide significant opportunities for individuals to establish new associations based on shared interests and values.In this context, the participants initially turn to internet-based geek culture as a means to escape the issues encountered in their social lives and form partnerships centered around interests through digital environments associated with geek culture. Secondly, within these digital environments, participants build connections not only in terms of relational partnerships but also through shared values, friendships, and self-expression, thereby relieving their sense of loneliness.