Tendon split yaklaşımla haglund cerrahisi yapılan hastalarda insersiyonel kalsifikasyonlar nedeniyle ankor kullanımının hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçları üzerine etkisi
The effect of anchor use on the clinical and functional outcomes of patients performed haglund surgery with tendon split approach DUE to insertional calcifications
  1. Tez No: 802729
  2. Yazar: SAFA SOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel hedefi tendon split yaklaşımla Haglund cerrahisi uygulanan hastalarda Aşil insersiyosundaki kalsifik debrislerin hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2015-2023 tarihleri arasında kliniğimizde tendon split yaklaşımla Haglund cerrahisi uygulanan 27 hasta (7 erkek, 20 kadın) retrospektif olarak değerlendirildi. İnsersiyonel kalsifik tendinopati (ICT) mevcut olan 13 hastanın her birine parsiyel tendon sıyırma sonrası ankor sütür ile onarım uygulanmıştır. ICT bulunmayan 14 hastaya ise tendon sıyırma işlemi uygulanmamıştır. Bu çalışmada Aşil tendonunda ICT varlığına göre hastalar iki gruba ayrıldı. Preop ve postop alınan AOFAS, FADI ve VAS skorlamaları ile bu iki grubun klinik ve fonksiyonel sonuçları karşılaştırıldı. Hastaların plantar fleksiyon ve dorsifleksiyon güçleri izokinetik dinamometre cihazıyla ölçerek kıyaslama yapıldı. Hastaların preop x-ray grafilerinden yapılan ölçümler kıyaslanarak ICT ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: İstatistiksel analiz sonucunda iki grup arasında yaş, cinsiyet ve VKİ değerleri benzer bulundu. Preop ve postop alınan AOFAS, FADI ve VAS skorlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Fakat grupları ayrı olarak ele alınca her iki grupta da preop skorlar ile postop skorlar arasında anlamlı bir fark gözlendi. Tendon içi kalsifikasyon miktarının preop ve postop alınan skorlamaların hiç birinde anlamlı fark göstermediği bulundu. Preop olarak ölçülen FPA, CPA, HDH, HDHR, HDPA, CLA, BH, BCR değerlerinin bu iki grupta farklılık göstermediği görüldü. İzokinetik dinamometre ile ölçülen değerlerde iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı bulundu. Sonuç: Tendon split yaklaşımla Haglund cerrahisi uygulanan tüm hastalarda mükemmel sonuç ve yüksek hasta memnuniyeti elde edildiği görüldü. Kalsifik tendinopati varlığının klinik durumu kötüleştirmediği, tedavi başarısını etkilemediği sonucuna varıldı. Aşil tendonu, insersiyosundan parsiyel olarak sıyrılıp ankor sütür ile onarım yapılan hastalarda plantar fleksiyon gücünde azalma yaşanmayacağı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is to investigate the effect of calcific debris in the Achilles insertion on the clinical and functional outcomes of patients who underwent Haglund surgery with the tendon split approach. Materials and Methods: We retrospectively evaluated 27 patients (7 men, 20 women) who underwent Haglund's surgery with the tendon split approach in our clinic between 2015 and 2023. Each of the 13 patients with insertional calcific tendinopathy (ICT) was repaired with an anchor suture after partial tendon releasing. Tendon releasing was not applied to 14 patients without ICT. In this study, patients were divided into two groups according to the presence of ICT in the Achilles tendon. Clinical and functional results of these two groups were compared by preoperative and postoperative AOFAS, FADI and VAS scores. Plantar flexion and dorsiflexion strengths of the patients were measured with an isokinetic dynamometer device and compared. The relationship with ICT was investigated by comparing the measurements made from the preoperative x-rays of the patients. Results: As a result of statistical analysis, age, gender and BMI values were found to be similar between the two groups. There was no statistically significant difference between the two groups in preoperative and postoperative AOFAS, FADI and VAS scores. However, when the groups were considered separately, a significant difference was observed between preoperative and postoperative scores in both groups. It was found that the amount of intratendon calcification did not show a significant difference in any of the preoperative and postoperative scores. It was observed that FPA, CPA, HDH, HDHR, HDPA, CLA, BH, BCR values measured preoperatively did not differ between these two groups. It was found that there was no significant difference between the two groups in the values measured by isokinetic dynamometer. Conclusion: Excellent results and high patient satisfaction were observed in all patients who underwent Haglund surgery with the tendon split approach. It was concluded that the presence of calcific tendinopathy did not worsen the clinical condition and did not affect the success of treatment. It was observed that there would be no decrease in plantar flexion strength in patients whose Achilles tendon was partially released from its insertion and repaired with an anchor suture.