Özbekçede fiil türetimi
Verb derivation in Uzbek
  1. Tez No: 802733
  2. Yazar: AYSEL CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Konuşurların ihtiyaç duyduğu yeni sözcükleri karşılamak için diller farklı türetim yolları sunar. Ekler aracılığıyla var olan sözcüklerden yeni sözcükler türetmek, Türk dillerinde yaygın kullanılan yollardan biridir. Bu çalışmada da Özbekçedeki fiil türetim biçimleri betimlemeli-işlevsel bir yöntemle araştırılacaktır. Örnekler Özbek romanının kurucusu sayılan Abdulla Kadiri'nin O'tkan Kunlar adlı eserinden alınacaktır. Özbekçede fiil türetimi için isim ve fiillere getirilen ekler incelenerek ekler dışında farklı fiil türetim yollarının olup olmadığı araştırılacaktır. Her ek işlevsel ve biçimsel özellikleri bakımından değerlendirilecektir. Fiilleri işlev ve biçim olarak etkileyen fiilde çatı ve olumsuzluk konusu da araştırma dahilinde incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Languages offer different ways of derivation to meet the new words that speakers need. Deriving new words from existing words through affixes is one of the ways commonly used in Turkic languages. Examples will be taken from the work called O'tkan Kunlar by Abdulla Kadiri, who is considered the founder of the Uzbek novel. By examining the suffixes brought to nouns and verbs for verb derivation in Uzbek, it will be investigated whether there are different verb derivation ways other than suffixes. Each suffix will be evaluated in terms of its functional and formal characteristics. The subject of verb form and negation, which affects verbs in terms of function and form, will also be examined within the scope of the research.