Akademisyenlerin fiziksel aktivite düzeyi, fiziksel aktivite engelleri ve obezite durumunun incelenmesi
Examination of academicians' physical activity levels, physical activity barriers and obesity status
- Tez No: 802754
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmada akademisyenlerin fiziksel aktivite düzeyi ve fiziksel aktivite engelleri arasındaki ilişkinin yaş, cinsiyet, BKİ (beden kütle indeksi), medeni durum, sigara içme durumu ve kronik hastalığa sahip olma durumuna göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İzmir'deki üniversitelerde görev yapan 10050 akademisyen, örneklemini ise evrenden araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü 476 (327 kadın, 149 erkek) akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada var olan durumu sorgulayan betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Akademisyenlerin fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için IPAQ (Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi) kısa formu, fiziksel aktivite engellerini belirlemek için Fiziksel Aktivite Engelleri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences 25.0) programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between the physical activity level of academicians and physical activity barriers according to age, gender, BMI (body mass index), marital status, smoking status and having a chronic disease. The population of the research consists of 10050 academicians working at universities in İzmir, and the sample consists of 476 (327 female, 149 male) academicians who volunteered to participate in the research from the universe. In the research, the scanning method, one of the descriptive research methods questioning the existing situation, was used. IPAQ (International Physical Activity Assessment Questionnaire) short form was used to determine the physical activity level of the academicians, and the Physical Activity Barriers Scale was used to determine the physical activity barriers. Data were analyzed with SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences 25.0) program.