Medeni usul hukukunda münhasır delil sözleşmesi
Exclusive evidential contract in civil procedure law
  1. Tez No: 802755
  2. Yazar: TUTKU ECEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK), 193. maddesi ile delil sözleşmesini düzenlemiştir. Bu sayede taraflara ispat faaliyetinde başvuracakları delil veya delilleri seçme yetkisi tanınmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, delil sözleşmesinin bir türü olan münhasır delil sözleşmesinin değerlendirilmesidir. Buradan hareketle münhasır delil sözleşmesi kavramı delil sözleşmesi ve münhasır olmayan delil sözleşmesi kavramlarıyla birlikte ele alınarak hukuki niteliği, kuruluşu, etkileri, uygulanışı açıklanmış; sonrasında münhasır delil sözleşmesinin özel bir türü olan hakem-bilirkişi sözleşmesi ve münhasır delil sözleşmesinin çeşitli kanun hükümleri kapsamında denetlenmesi ele alınmıştır. Son olarak münhasır delil sözleşmesinin görüldüğü bazı alanlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 193 of the Code of Civil Procedure No. 6100 regulates the evidential contract. In this way, the parties are authorized to choose the evidence or evidence to be used in the proof activity. The purpose of this study, which consists of there parts, is to evaluate the exclusive evidential contract, which is a type of evidential contract. From this point of view, the concept of exclusive evidential contract is discussed togetter with the concepts of evidential contract and non-exclusive evidential contract, and its legal nature, establishment, effects, application, and implementation are explained, and then the arbitrator- expert witness contract, which is a special type of exclusive evidential contract, and the supervision of the exclusive evidential contract within the scope of various legal provisions are discussed. Finally, some areas where the exclusive evidence contract is seen are mentioned.